Tahanice o městský běh. Představitelé města se hádali, kdo, kdy a za kolik
Velká tahanice se v tomto týdnu rozhořela na Facebooku kvůli organizování běhů v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. Poběží se totiž dva a lidí jsou zmateni, který je oficiálně města. Spor vznikl také o 200 tisíc korun.
Radnice občany informovala, že Městský běh Brandýsem a Boleslaví se letos uskuteční 20. května a bude mít dvě trasy. Kratší čítá 5,2 km a delší s 10,4 km. Mohou běžet jednotlivci i týmy. Startovné je do konce dubna 300 korun, poté 500 korun.
Další Městský běh Brandýsem a Boleslaví pořádaný zastupitelem Petrem Soukupem (Naše Dvojměstí) se uskuteční 3. září. Délky tras jsou totožné. Stejná je také trasa. Propozice závodu zatím nebyly zveřejněny.
Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.
Tolik jsou fakta, která lze zjistit z veřejných zdrojů a příslušných webových stránek. Pod radničním příspěvkem, který o běhu informuje, se následně rozjela diskuze nejen občanů, ale také představitelů města.
Kdo vymyslel Městský běh?
Místostarosta města Jan Chleboun (ODS) vysvětlil, že myšlenka Městského běhu vznikla v roce 2013 na odboru sociálních věcí za starostování Ondřeje Přenosila. První běh byl v roce 2014. V tomto roce podle něj dostalo město nabídku od zastupitele Marka Sklenáře (Naše Dvojměstí), že celý běh zorganizuje za 200 tisíc korun.
„Město ale chtělo mít přehled o financování, a tak nabídlo Marku Sklenářovi „pouze“ spolupráci na běhu tak, aby veškeré platby i příjmy ze startovného mělo pod kontrolou. To ale Marek Sklenář odmítl a společně s Petrem Soukupem uspořádali konkurenční běh. To je celé,“ vylíčil Chleboun.
Reagoval na to Marek Sklenář, který uvedl, že v loňském roce převzali organizování Městského běhu a v rozpočtu na něj bylo 200 tisíc korun, čehož se drželi a dodali dle jeho slov také dobrovolníky a sponzory, kteří v rozpočtu nebyli.
„V prosinci 2022 jsme vykopli termín jubilejního běhu, připravili rozpočet, zaregistrovali běh, rozjeli sociální sítě a web. 20. ledna jsme se sešli na radnici, kde jsem tě (Jana Chlebouna – pozn. redakce.) informoval o celé akci a jak by mohl vypadat letošní rok. 2.2. jsem dostal odpověď, že si město udělá běh samo. Respektoval jsem to, jen jsem vám zaslal celý souhrn, kde jsem si dovolil rozebrat plusy a mínusy,“ konstatoval Sklenář.
Odmítl zároveň nařčení, že by běh odmítl dělat kvůli kontrole. Město podle něj mělo vždy kompletní přehled o financování běhu. Odmítl také, že společně s Petrem Soukupem organizují konkurenční běh. Dohodli se na něm podle něj už loni v prosinci.
Nehorázná drzost?
Petr Soukup k tomu v jiném příspěvku napsal: „Radnice nám oznámila, že se poběží bez nás, bez původních zakladatelů a pořadatelů. Rozhodnutí sice nechápu, ale to je život. Moudřejší ustoupí, tudíž nebudeme organizovat druhou akci v námi vypsaném termínu 20.5.2023, abychom si navzájem škodili, ale uděláme naši sportovní parádu v září.“
Svůj komentář tam následně zanechal také místostarosta Jan Jirovský (Vy Jste Město), který příspěvek označil za nehoráznou drzost, že by se nemusel stydět ani expremiér Andrej Babiš. „Já jsem u toho domlouvání s Hankou Rotkovou a Petrem Kváčou osobně byl u Petra v kanceláři, když jsme se bavili o tom, jak to celé bude fungovat, kdo co udělá a kolik za to ty (Petr Soukup – pozn. redakce) osobně budeš mít za organizaci financí z partnerů i startovného.“
Jedna z komentujících vzkázala, že chce vrátit peníze, protože oba běhy mají totožné názvy a ona byla uvedena v omyl, jelikož se chtěla přihlásit na zářijový běh.
Pro pořádek ještě dodejme, že ve městě se běží také Zátopkova 10, která startuje 17. září na okruhu ve Staré Boleslavi. V Jenštejně se běží 2. září Jenštejnská pětka.