Pondělí, 25 listopadu, 2024
O městěTop

Vodní elektrárna v Brandýse nad Labem a Šorelův mlýn

Vodní elektrárna v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi přivítala o uplynulém víkendu návštěvníky na dni otevřených dveří. Návštěvníci si prohlédli stroje, technologii nebo se mohli projít po zdymadle.

Brána vodní elektrárny společnosti Energo-Pro se otevřela v 10. hodin dopoledne a hala se velmi rychle zaplnila lidmi. Přišli nejen zájemci o stroje z 30. let minulého století, ale také o moderní technologii. Objevily se také rodiny s dětmi, které si nenechaly ujít možnost procházky po zdymadle na Labi.

V interiéru elektrárny mohli návštěvníci obdivovat dvě turbíny, mohli nahlédnout do jejich ústrojí, ale také vylézt na jejich nejvyšší bod. Seznámeni byli s elektronikou a technologií a mohli nahlédnou do denní místnosti.

Možná větším lákadlem byla prohlídka česlí s panoramatem na Šorelův mlýn s řekou Labe a také procházka po zdymadle, kam jinak veřejnost nesmí. Zájemci se tak mohli kochat výhledem nejen na Labe, ale především na zámek, podzámčí a most Generála Lišky.

Kdo došel až na druhou stranu, obdivoval rybí přechod, který usnadňuje rybám migrujícím proti proudu pohyb přes zdymadlo. Nabídl se také netradiční pohled na Podzámecký mlýn a bývalý pivovar.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Vodní elektrárna Brandýs nad Labem, jak zní její oficiální název, i když se defacto nachází ve Staré Boleslavi, byla postavena v letech 1931 – 1934 zásluhou majitelů brandýských mlýnů Antonína Šorela a Bedřicha Schuberta. V minulých letech prošla modernizací. Od roku 2014 ji vlastní Energo-Pro. Má instalovaný výkon 2,4 MW s roční výrobou elektřiny asi 13 GWh.

Šorelův mlýn

Naproti vodní elektrárny je Šorelům mlýn, který byl postaven Františkem Tůmou v roce 1863. Následně jej koupil Antonín Šorel. V roce 1920 byla přistavěna přední mlýnská budova, mlýn byl zautomatizován a byla do něj přivedena elektřina. Od roku 1927 firmu i mlýn převzal jeho syn Antonín, za kterého byla vybudována elektrárna. V té době byla považována za evropský unikát. Šorelův mlýn byl v roce 1948 znárodněn stejně jako o tři roky dříve elektrárna. V restituci byl mlýn vrácen, elektrárna ovšem nikoliv.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments