Pátek, 22 listopadu, 2024
NewsRozhovory

Kastelán Zámku Brandýs nad Labem: Vstupné by mělo stát jako průměrný oběd

Již devatenáct let je kastelánem na Zámku Brandýs nad Labem Vít Rejthar. Serveru Aktuálně z Brandýska poskytl rozhovor, ve kterém mluvil o vstupném na zámek, drahých energiích nebo vzácných návštěvách na zámku.

Jak hodnotíte po covidovou sezónu nebo loňskou sezónu na Zámku Brandýs nad Labem?

V roce 2020 a 2021, kdy platila proticovidová opatření a omezení, tak letní měsíce červenec a srpen, kdy bylo otevřeno, byly rekordní. A nyní jsme na tom, co se týče příjmů lépe než před covidem.

Čím to může být?

Já si myslím, že to je tím, že se lidi naučili v době covidu objevovat méně známé památky. Úbytek návštěvníků zaznamenaly památky, které jsou zvyklé na zahraniční klientelu, která se stále nevrátila.

Lze říci, kolik je na zámku českých a zahraničních návštěvníků?

Opíráme se o českou klientelu. Před covidem sem jezdili ze zahraničních návštěvníků především Rakušané kvůli Habsburkům. Kvůli Ludvíkovi Salvátorovi se občas objeví nějaká italská či španělská výprava. Rádi bychom se zaměřili rovněž na polské turisty, k čemuž by mohlo pomoci Poutní místo Stará Boleslav. Město má i polské partnerské město.

Mění se nároky návštěvníků? Třeba směrem k audiovizuálním službám?

Já si myslím, že styk s průvodcem je nenahraditelný. My nyní máme sedm jazykových mutací ve formě listů. Počáteční náklady do audioprůvodců jsou vysoké, spíše si dokážu představit jít cestou chytré mobily a QR kódy. I tak nemůžeme do expozice pustit lidi bez průvodce.

Kastelán zámku Vít Rejthar s rodinou
Kastelán zámku Vít Rejthar s rodinou. Foto: archiv kastelána

Jaké mají návštěvníci nejoblíbenější zámecké zvíře?

 Jednoznačně pávy.

 Jak to vypadá s rekonstrukcí zahrady a skleníku?

Jde to podle plánu. Reminiscenční obnova zámecké předzahrady a zámeckých skleníků se bude dodělávat na jaře až to dovolí klimatické podmínky. Vše by mělo být dokončeno v průběhu roku 2023.

Jak to má zámek s energiemi?

Zámek je složitý objekt, který má svá úskalí a každá jednotlivá část má jiné podmínky a nároky na vytápění. Někde je vytápěn elektrickou energií, někde plynem. Všechny funkční komíny jsou vyvložkovány, na některých místech se topí v krbech i dřevem. Krby jsou to prostorné, tak v nich v rámci úspor topíme i pařezy, které nikdo nechce.

Díky razantnímu zdražení energií bedlivě střežíme termostaty, ale to jsme v podstatě dělali vždy.

Uměl bych si představit instalaci solárních panelů v úžlabí severního křídla, kam je vidět pouze z ptačí perspektivy nebo instalaci tepelných čerpadel do prostoru zámeckých půd. Je to však o diskusi s pracovníky památkové péče.

Zdražování vstupného se neplánuje?

My máme vstupné 150 Kč a 100 Kč. Není to málo, není to hodně. Já si myslím, že by vstupné mělo stát průměrný oběd. Což teď splňujeme, aby to bylo únosné. V loňském roce jsme zaznamenali nárůst příjmu, převážně díky pronájmům apartmánů a restaurace.

Pořádáte zajímavou akci, nebo máte report z proběhlé události? Dejte nám vědět, rádi ho zveřejníme.

Kolik je tedy na Zámku Brandýs nad Labem apartmánů k ubytování?

V současné době jich je 6, z toho 5 dvoulůžkových a 1 jednolůžkový. Teď máme pouze jednu krásnou koupelnu, přibydou další dvě. Byl to takový startovní režim, který by mohl po dodělání koupelen a zavedení rezervačního systému přinést nemalé peníze do městské pokladny. Pro provozování by bylo nejlepší, aby zde byli ubytovaní hosté formou týdenních turnusů. V plánu máme rozšířit služby o snídaňové balíčky.

Je zájem filmařů o brandýský zámek?

Zájem určitě je, není to daleko z Prahy. Byly tady různé produkce i s Českou televizí, která tady natočila několik pohádek.

A co nějaká slavná celebrita?

Z českých umělců si teď vzpomenu na Ivanu Chýlkovou, Bolka Polívku nebo Svatopluka Skopala a Miroslava Donutila. Spoustu známých osobností lidé mají možnost potkat na zámku také díky pořadu Na kus řeči s…. Jiřího Vaníčka.

Na zámku lze ovšem potkat nejen celebrity z řad umělců, ale osobnosti z politické sféry a i řadu významných vědců.

Chci se také zeptat na povolání kastelána. Jak se k tomu člověk dostane?

Za těch 19 let jsem to říkal už mnohokrát. Byla to náhoda, toto zaměstnání mě fascinovalo. Studoval jsem v Praze experimentální archeologii, ale jsem z Pošumaví a nechtěl jsem bydlet na Jižním Městě, tak jsem si vybral kolej Kim ir-sena v Houštce. Jednou mi ujel autobus a já jsem narazil na inzerát na kastelána zámku. Byl to listopad 2003. A vybrali si mě. 

Jaký je typický den kastelána?

Každý den je jiný. Dopoledne většinou trávím čas fyzickou prací. Odpoledne, když to čas dovolí, tak si sednu do kanceláře. Dělám to ale nerad, ovšem musí to být.  Ráno se tedy u zámku v době neustálých oprav objeví dělnické a řemeslné profese, kolem desáté dopoledne chodí restaurátoři a odcházejí později odpoledne, spíše k večeru, kdy se objeví muzikanti a večer je koncert. Nevšedně všední dny mně často ještě zpestřují klienti Probační a mediační služby, kteří si na zámku odpykávají trest veřejně prospěšných prací.

Zámek je dlouhodobě personálně poddimenzován. Každý by ho rád oživoval, ale chtělo by to více lidí. Na podobném objektu ve správě NPÚ je třikrát více lidí. Největší slabinou je pro mě samotná propagace. Po nutných úkonech kolem provozu, zkrátka nezbývá čas se tomu komplexně věnovat.

Určitě velkým přínosem nejen pro zámek, ale i pro mě osobně, bylo založení Asociace nestátních otevřených památek, kde jsme zakládajícími členy. Díky společnému setkáváni s jinými vlastníky, kastelány a provozovateli nestátních památek, jak soukromých, městských, krajských, tak církevních a společnému postupu vůči státní správě se nám podařilo získat nemalé kompenzační prostředky za covidovou pauzu, kdy jsme měli zavřeno.  Náš zámek dosáhl na kompenzace v řádu statisíců. Nespornou výhodou je pak právě výměna zkušeností.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Může si kastelán vzít dovolenou?

Musí. Já jezdím na začátku ledna na hory a pak se utrhnu týden nebo dva v létě s rodinou. Na telefonu jsem 24/7.

Máte nějakou oblíbenou akci, která se koná na zámku?

Já mám rád všechny akce. V rámci prezentace města v celoevropském měřítku je to určitě Audience u císaře Karla I..  Mám rád také třeba Polabský Montmartre.

V loňském roce se nám konečně s partou šermířů, kteří na zámek jezdí a říkají si Brandejská banda povedlo připravit tři super akce pro děti. Vše dělají bez nároku na honorář. Mohli jsme tak v květnu spatřit šermíře při bitvě, v červnu pohádkové postavičky zaplnily přízemí a podzemí zámku a v prosinci si Brandýská banda připravila pro děti gotické nebe ve stylu Anděl Páně a ve štole bylo peklo.

Jaká historická osobnost je pro Zámek Brandýs nad Labem nejvýznamnější?

Nejdůležitěji jsou tři postavy – Rudolf II., Ludvík Salvítor Toskánský a Karel I. Proč? Přijďte se na zámek podívat.

Následovníci Karla I. na zámku byli, je to tak?

Jeho prvorozený syn Oto navštívil zámek Brandýs nad Labem třikrát. Po revoluci, v roce 2006, a v roce 2008, kdy mu bylo 96 let. V roce 2013 navštívil zámek jeho syn Karel s dětmi. Vždy to bylo v rámci Audience. V jiných letech zámek navštívili další členové habsbursko – lotrinského domu.

Chcete návštěvníky pozvat na nějakou akci?

Rád bych je pozval na Festival zaniklých řemesel, který se uskuteční první víkend v březnu.  A vrací se po dvouleté covidové pauze na zámek.

Foto: Archiv kastelána
Otázky pokládal Ondřej Kořínek

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
1 rok před

Moc díky panu kastelánovi za jeho práci!