Pondělí, 15 července, 2024
ČelákoviceNewsSpolečnost

Zemřela čestná občanka Čelákovic Věra Gissingová

Ve věku 93 let zemřela o víkendu Věra Gissingová rozená Diamantová, čestná občanka Čelákovic a jedno z Wintonových dětí. Město o tom informovalo na sociální síti Facebook.

Věra Gissingová se narodila v Čelákovicích 4. července 1928 židovským manželům Diamantovým. V roce 1939 byla zařazena se svou sestrou do programu pro uprchlíky, které Nicholas Winton zachránil před umístěním do koncentračního tábora. Spolu s dalšími 667 dětmi pak odjely do Británie.

Většina její rodiny zemřela v koncentračních táborech. Věra Gissingová se vrátila po válce, ale roku 1948 emigrovala do Británie na stálo.

Svatebčané obsadili Čelákovice. Probíhal svatební maraton

„Byla česko-britskou spisovatelkou a překladatelkou. Vydáním knihy svých vzpomínek Perličky dětství uvedla město Čelákovice do povědomí v mnoha zemích světa,“ uvedlo město v příspěvku.

Kniha obsahuje osobní vzpomínky na léta předválečná, válečná a bezprostředně poválečná, ale také z deníkové záznamy a dopisy, které si psala především s rodiči a posléze také se sestrou. Kniha je o hluboké osobní výpovědi a o nelidskosti na tomto světě.

Gissingová byla čestná občanka Čelákovic od roku 2014 a držitelka Výroční ceny města Čelákovic za rok 2013.

Foto: Město Čelákovice

Přidat na Seznam.cz