Pátek, 1 března, 2024
NewsPříroda a ekologie

Zdařilá premiéra na Polabských toulkách: Léčivé rostliny aneb jetelem si neuškodíš

Vycházky na Polabských toulkách jsou už poměrně tematicky ustálené – na jaře obojživelníci, pak ptáci, hmyz… až po podzimní houbaření s houbařem. Letos jsme si vymysleli téma zbrusu nové, na první pohled atraktivní,  a to „Léčivé rostliny“.  Tedy úmysl byl představit našim účastníkům rostliny léčivé, jedovaté, jedlé a jinak zajímavé nejen z hlediska odborného, ale i praktického. Měli jsme představu, že oslovíme nějakého bylinkáře nebo bylinkářku, ti s námi vyrazí do přírody a kompetentně z hlediska své odbornosti  pohovoří o tom, co cestou potkáme. Chyba lávky, takovou osobu jsme nesehnali. Pokud byste o někom takovém věděli, určitě na něj uvítáme kontakt, ale my jsme si na hledání takového člověka vylámali zuby.

Problém se nakonec vyřešil netušeně dobrým způsobem. Do role lektora se rozhodl statečně postavit Mgr. Pavel Špryňar, botanicko – entomologický polyhistor, který nám už úspěšně vede entomologické vycházky. Jako posilu si přivedl svého švagra, MUDr. Tomáše Boráně, který se věnuje fytofarmacii ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv.

Přihlaste se k odběru nejzajímavějších článků, který vyšly v uplynulém týdnu.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Kombinace botanika a lékaře vypadala vůči tématu léčivých rostlin více než zajímavě, na vycházce se také mezi téměř padesáti účastníky objevila spousta nových tváří. A určitě nelitovali. Oba pánové předvedli přímo koncert co se týče odborných znalostí velmi příjemně a srozumitelně komunikovaných na laické publikum. A nejen to, navzájem se vtipně glosovali a dokázali vytvořit na vycházce tak příjemnou atmosféru, že na konci byli odměněni potleskem i individuálními děkovačkami a na kontakty v MAS přicházely ještě ten den pochvalné maily.

Nakonec jsme stihli jen část plánované trasy od zdymadla podél Labe na úroveň Houštky. A kolik jsme našli léčivých nebo jinak užitkových rostlin na takovém kousku cesty? Přiznám se, že jsme to nepočítali, ale určitě několik desítek a o dalších jsme mluvili. Zkrátka doslova boží lékárna za našimi humny. A něco z přínosných informací, které tady padly? Třeba to, že  i většina léčivých rostlin se musí užívat s mírou nebo přestávkami, jinak škodí. V podstatě jen několik málo patří mezi „bezpečné“, které lze s prospěchem užívat dlouhodobě – z těch, co jsme viděli, například jetel luční nebo svízele.

Pokud s námi budete chtít jít příště, nejbližší vycházka (!pozor – jedná se o cyklovýlet) se koná 1.10. 2023 v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. Zaměřená bude na vodu v krajině a na kolech pojedeme, abychom stihli vidět více zajímavých míst, která jsou na rozdíl od brouků nebo kytek od sebe poněkud více vzdálena. Následovat bude v těsném závěsu houbařská vycházka 15.10. 2023 do lesů kolem Jizery. Pozvánky na Toulky najdete na webu www.polabsketoulky.cz a facebooku MASky www.facebook.com/strednipolabi, o podrobnější informace nebo žádost o zařazení do adresáře k rozesílání pozvánek (nejen na Toulky, ale i na jiné na přírodu zaměřené aktivity) si můžete napsat na mail neubergova@strednipolabi.cz.

Autorka: Eva Neubergová, MAS Střední Polabí

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments