Čtvrtek, 18 dubna, 2024
KulturaTop

Zbraně, černá kuchyně i středověký písař. Zámek ožil řemesly

Desítky dávných řemesel mohli spatřit v sobotu návštěvníci akce Tajemství zaniklých řemesel, která se po dvou letech vrátila na Zámek Brandýs nad Labem.

Nejen středověcí řemeslníci obsadili nádvoří zámku, kde se smažily placičky, pletly proutěné koše, prodávala keramika nebo pilo svařené víno, dokonce i nealkoholické. Děti si tam mohly vyzkoušet výrobu svíčky, dospělí si mohli vyrazit pamětní minci s logem akce a zámku.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Představila se také kovářka, nad jejíž práci žasli přítomni muži. „Ženy přece nemohly vydržet dělat celý den tuto náročnou práci,“ okomentoval jeden z nich, když kovářka mlátila kladivem o kovadlinu.

V prvních dveřích za vstupem se lidé mohli podívat do černé kuchyně, kde se smažily placky. Přítomné dámy pochopitelně zajímal recept, a tak kuchařka prozradila něco ze svého umění. Přítomní návštěvníci se mohli ohřát nejen v kuchyni, ale také ve sklepeních zámku. Tam byla také podstatná část vystavovatelů, kteří zaujali třeba mincemi, zbraně především šípy, ale také mohutnou zbrojí nebo sedly na koně.

Ženy se o kus vedle zajímaly o látky, příze a další tkaniny. U jednoho stolu seděl také písař, která zvědavcům ukazoval různé druhy per i písem. Poslední část pak patřila kulturnímu programu. Diváci si tak mohli pohodlně usadit na židle a poslechnout si živou muziku.

„Bylo to výborné. Přišlo asi 1500 návštěvníků,“ řekl Aktuálně z Brandýska organizátor Miroslav Bobr Krédl.

Akce Tajemství zaniklých řemesel bude pokračovat také v neděli 5. března.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments