Sobota, 20 dubna, 2024
Společnost

Zažijte na svatojánskou noc milostné vzplanutí

Na svátek svatého Jana Křtitele, který připadá na 24. června, se v dřívějších dobách slavil příchod léta. Tedy vlastně až po letním slunovratu, kdy už se zase den začal o něco zkracovat. Z 23. na 24. června nastává svatojánská noc plná kouzel, magie i milostných vzplanutí.

„Na kopcích hořely svatojánské ohně, přes které se přeskakovalo kvůli zdraví nebo aby bylo nastávající manželství šťastné. Ze svatojánských bylin, jako byla třeba třezalka, pelyněk, řebříček, dobromysl nebo mateřídouška, se vázaly věnce, které si snoubenci prohazovali ohněm kvůli věrnosti. Lidé si z nich pro jejich čarovnou moc připravovali i čaje, masti nebo je sušili,“ říká historik a spisovatel Martin Pitro.

Z kopců dolů se pouštěla zapálená kola od vozů, která znázorňovala slunce putující po obloze. V lesích mělo v tu dobu kvést zlaté kapradí. Kdo by jej nalezl, měl by navždy štěstí, viděl by do budoucnosti či rozuměl řeči zvířat.

„Země měla vydávat skryté poklady. Otevíraly se brány do jiných světů, proto šlo hovořit s duchy zemřelých nebo potkat nejrůznější bájné bytosti,“ doplňuje Martin Pitro.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments