Pondělí, 27 května, 2024
DopravaTop

Obchvat městyse Zápy byl otevřen

Po třech letech od zahájení stavby byl v pátek 28. dubna slavnostně otevřen obchvat městyse Zápy. Řidiči se tak projedou po 2,5 kilometru dlouhém úseku.

Slavnostního otevření se zúčastnil starosta Robert Pecha, Josef Pátek nebo hejtmanka Petra Pecková. V minulých dnech jsme také informovali, že stavbaři na obchvat najali ostrahu, která měla odradit sprejery od poškozování protihlukové stěny. Objevily se na ní totiž několikametrové nápisy.

Veřejné zakázky na stavbu obchvatu v délce 1,7 kilometrů začal Středočeský kraj vypisovat již v první polovině roku 2019, přičemž se počítalo s přemostěním Ostrovského potoka a Svémyslické svodnice. Podle krajské správy silnic byla výstavba zahájena v březnu 2020. Náklady byly tehdy vypočítány na 286 milionů korun.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Převedením tranzitní dopravy na silnici II/101 mezi dálnicí D10 a D11 mimo intravilán městyse Zápy dojde ke zvýšení dopravní bezpečnosti, snížení opotřebení vozidel, úspoře pohonných hmot, zlepšení podmínek životního prostředí a zvýšení hodnoty územního napojení obchodních a průmyslových zón. Realizace projektu přispěje k celkovému regionálnímu rozvoji,“ uvedl kraj v projektu.

Stavbu realizuje firma Strabag, která v srpnu 2020 informovala o vzácných archeologických nálezech na stavbě. Našly se hroby ze starší doby bronzové (2300 – 1700 př.n.l.) a pozůstatky zahloubených částí obydlí, převážně z doby osídlení germánskými kmeny ve 2. a 3. stol.n.l. „Unikátním nálezem byla však kostra jelena v jámě datované do časně slovanského období,“ uvedl Strabag.

Jenže to nebylo jediné zdržení na stavbě. Stavbaři totiž museli řešit také přeložení produktovodu a plynovodu. Následně byla část silnice vyasfaltovaná a byla částečně postaveny protihlukové stěny.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments