Pondělí, 27 května, 2024
KulturaTop

VIDEO: Motorová pila, švábi, maso a křik aneb Hrůza v Boleslavi

Potemnělé centrum Staré Boleslavi, všude spousta lidí, občas křik a úlek a mnoho červeného světla. Tak by se dala v kostce popsat atmosféra sobotní Hrůzy v Boleslavi.

Strašidelnou akci, kterou si nenechali ujít všichni, co mají pro strach uděláno, pořádala nezisková organizace Prostor 108. Otevřely se sklepy, jenž nikdy jindy neuvidíte, protože patří soukromým osobám, aby hráči mohli pocítit opravdu tajemnou atmosféru. Hlavou celé akce je Klára Stuchlíková, jež se pohybovala mezi jednotlivými stanovišti v přestrojení a hlasitě křičela. „Trénovala jsem už dopředu a počítám s tím, že zítra nebudu mluvit,“ svěřila se.

Start byl ve vratech radnice, kde si zájemci vyzvedli pásky na ruce a hlavně plánek, podle kterého soutěžili a sbírali indicie. Pak již zamířili do víru strašidelné Boleslavi, která byla pro tuto příležitost zhasnutá. A zastávek měli hodně, všude si lidé museli zasloužit indicii, z nichž pak hádali tajenku.

Přihlaste se k odběru nejzajímavějších článků, který vyšly v uplynulém týdnu.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Dostali se tak například do tmavého sklepa, kde bylo několik rakví, a museli najít kartičku s textem. Vystrašit je mohla nevěsta ukrytá v okně, v němž nebyla vidět. V areálu komunitní zahrady bylo několik stanovišť. Asi nejzajímavější byl řezník v rozpadlé budově, který si brousil nože o zeď. Všude se válely kusy masa, které ukrývaly indicii.

Děsili se lidé také přímo na ulici. U Staroboleslavské brány na ně čekaly nohy. Hlídal je ukrytý agresor s motorovou pilou. Některé lidi nevyděsil, jiní však doslova utíkali. „Užívám si to moc, je to lepší než předchozí ročník a vydařilo se počasí,“ svěřil se jeden z návštěvníků.

Dvě stanoviště nejenže naháněla hrůzu, ale někomu se také mohlo udělat nevolno. V prvním z nich museli soutěžící hledat indicii ve sklenicích, kde byli cvrčci, červi nebo švábi. Na dalším našli na stole ležící (mrtvou) dívku, která byla částečně pokrytá masem a vnitřnostmi. Ožila, když uslyšela správné heslo, a ukázala další díl skládanky.

Půvabné ženy v přestrojení za upírky bojovaly s návštěvníky v jiném sklepě. Bály se však křížů, a tak i odtud lidé odcházeli s vítěznou náladou. Finiš byl v Adelčině kavárně ve starobylém sklepě, kde čekala žena, jež chtěla slyšet hádanku. „Jste moc mladé na to, abyste hádanku tak rychle věděly,“ uslyšely dívky. Další zřejmě zkušenější soutěžící se přiznal, že správnou odpověď věděl už po dvou zastaveních. Zněla Bloody Mary.

Klára Stuchlíková, která je šéfkou Komunitní zahrady 108, se přiznala, že není milovnicí hororů, jak by se mohlo zdát. Bojí se však nejvíce výšek. Hra je podle ní výsledkem dobré spolupráce několika desítek lidí z města, kteří svůj volný čas věnují organizaci Hrůzy v Boleslavi. A to bez nároku na honorář. „Akce Hrůza v Boleslavi se letos vydařila ještě mnohem více než vloni. Minulý rok nás navštívilo zhruba 300 lidí a letos přes 550. Nejsem překvapená, přála jsem si to a věřila jsem tomu. Věřím sobě a svému stálému mikrotýmu, který na tom přes půlroku ve svém volnu pracoval. Obrovskou lidskou oporou nám byla parta téměř padesáti dobrovolníků, kteří nám na akci pomáhali, ať už s přípravami nebo jako strašidla či spoluorganizátoři přímo na akci. A této lidské a přátelské roviny si vážím skutečně nejvíc,“ podotkla Stuchlíková.

Během soutěže slyšela slova chvály a hlásili se jí dokonce další dobrovolníci. Dvojice z Kostelního Hlavna pěla chvály na akci a vzala si číslo na organizátorku s tím, že příště chtějí pomoci. Další lidé byli již podruhé a velmi byli spokojeni.  

Organizátorka rovnou pozvala obyvatele na další akci Prostoru 108: „Všechny zájemce tímto zvu na sobotu 18. listopadu od 13 do 15 hodin přímo do KOmunitní ZAhrady (KOZA) na Dýňobraní. Ochutnáte zahradníky vařené či pečené sladké i slané dobroty, budete se moci nechat vyfotit profesionální fotografkou a představíme vám náš nový projekt sdílené dílny, kterou otevřeme příští rok pro všechny.“

Další velmi zdařilé fotografie z akce jsou zde.

Klára Stuchlíková v komunitní zahradě
Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments