Čtvrtek, 18 dubna, 2024
NewsPříroda a ekologie

V Hluchově a Houštce byl nalezen vzácný a chráněný brouk. Našly ho děti při exkurzi

Polabské toulky přírodou jedou dál, v pátek 16.6. odpoledne proběhla již pátá letošní vycházka. Tématem byla entomologie, tj. hmyz a úlohy lektora se ujal Pavel Špryňar z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Mraky hrozící deštěm se těsně před začátkem vycházky rozešly a účastníky hřálo po celou dobu příjemné odpolední sluníčko. Své ovoce přinesla intenzivní propagace a na vycházce jsme přivítali zbrusu nové tváře. Pan lektor dostál své pověsti, na kterou jsme tentokrát lákali účastníky, a to že umí výborně zacházet s dětmi. Skupinka přítomných dětí po celou dobu nadšeně s loveckým zápalem pobíhala se smýkacími vaky, loupala kůru z padlých kmenů a převracela kameny a větve.

Pan lektor přijímal úlovky v krabičkách i vacích, nadšeně je oceňoval, erudovaně určoval a i pro dospělé o nich zajímavě hovořil. Netrvalo dlouho a jeho nadšení bylo skutečné a nelíčené. Děti totiž našly na padlém topolu převzácného dospělce celoevropsky chráněného brouka lesáka rumělkového. Následoval ještě jeden exemplář a několik larev tohoto druhu na více místech v Hluchově a na jednom v Houštce.

Co je tato rarita, která bude naším lektorem pečlivě zapsána do úřední Nálezové databáze ochrany přírody i se jmény malých nálezců, zač? Lesák rumělkový (Cucujus cinnaberinus)  je evropsky významný druh brouka uvedený rovněž v červeném seznamu IUCN, u nás monitorovaný. V ČR je  chráněný zákonem jako silně ohrožený. Ke svému životu potřebuje přirozené lesní porosty s ponechaným mrtvým dřevem (padlými kmeny nebo silnými větvemi), pod jehož kůrou se vyvíjejí jeho larvy.

Dospělí brouci žijí skrytě a jen několik týdnů v roce, proto taková radost z nálezu. Porostů vhodných pro lesáky je u nás už pomálu, Hluchov díky svému ochrannému víceméně bezzásahovému režimu patří mezi ně. Jedná se rovněž o takzvaný „deštníkový“ druh, což znamená, že zastupuje celou řadu méně nápadných a hůře zjistitelných organismů, které jsou závislé na stejném prostředí. Buďme rádi, že na území našeho města máme místa, o jejichž přírodních hodnotách výskyt vzácného brouka svědčí, ať už se jedná o Hluchov nebo Houštku.

Autorka: Eva Neubergová, MAS Střední Polabí

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments