Pátek, 1 března, 2024
Příroda a ekologieTop

U Kostelního Hlavna hynou nutrie kvůli přikrmování ze zbytků

Úhyn jedinců nutrie říční hlásí myslivci u Kostelního Hlavna. Důvod bude podle obce zřejmě nevhodné krmení. Nutrie se přemnožily a obec žádá, aby lidé hlodavce nekrmili.

Na úhyn během posledních dní nutrií přišli členové Mysliveckého spolku Hubert. Nutrie se usadily na strouze po levé straně můstku ve směru z Hlavence na Kostelní Hlavno.

„Příčinou může být nevhodné krmení těchto přemnožených zvířat. Opakovaně bylo zjištěno, že někdo na uvedené místo pravidelně vhazuje do vody zbytky z kuchyně, rohlíky a řepu,“ uvedla obec Kostelní Hlavno.

Obec doplnila, že myslivecká stráž v honitbě může redukovat počty tohoto hlodavce, ale na snížení počtu to nestačí. Nutrie pochází z Jižní Ameriky a u nás je považována za invazní druh. Nemá přirozeného predátora, ničí břehové porosty a mokřadní biotopy a může přispívat k erozi.

Do Česka byly nutrie přivezeny v roce 1924 z Argentiny na farmu v Jablonném nad Orlicí, jako první v Evropě, o deset let později bylo již v Česku 100 farem s nutriemi.

„Z těchto důvodů Vás žádáme, nekrmte nutrie, neboť není v zájmu naší domácí přírody tento druh živočicha podporovat, dále nevhodným krmením dochází k jejich úhynu a následné kontaminaci vody,“ požádala obec.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments