Pondělí, 15 července, 2024
O městě

Sport v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi

Přinášíme vám přehled sportů v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi. V první části najdete naše úspěšné sportovní kluby, které jsou zaměřený spíše na tréninky budoucích i současných závodníků, v druhé pak možnosti sportovních aktivit pro všechny. Ve městě je opravdu bohatý výběr, z něhož si vybere opravdu každý sportovní nadšenec.

Výběr některých sportů:
Atletika Stará Boleslav
FK Brandýs nad Labem
FK Slavoj Stará Boleslav
BK Brandýs nad Labem
Kondor Brandýs nad Labem
LTC Houštka Stará Boleslav
Floorball Club Falcon
Sokol Brandýs
TTC Brandýs nad Labem
Sportovní areály a kluby
Jezdecký klub Stará Boleslav
SportCentrum Brandýs nad Labem
In-line dráha Houštka

Atletika Stará Boleslav

Klub byl založen v roce 1941 Jiřím Hladíkem a Vladimírem Nedvědem, především proto, aby nadějní sportovci nemuseli dojíždět do klubů v Praze. Po dvaceti letech měl již 176 členů a také nový stadion. Začal již plně vychovávat spoustu skvělých sportovců. Jedním z nejznámějších, kteří kdy ve Staré Boleslavi trénovali, je bezesporu Emil Zátopek, který již v roce 1951 v Houštce zaběhl světový rekord na 20 kilometrů za 59:51,8 minut. Za svou dlouhou historii stadion zaznamenal 32 světových rekordů, jeden rekord evropský a více než 120 rekordů národních.

Samotný stadion prošel v roce 2021 rekonstrukcí, respektive atletický ovál. Následovala také přestavba zázemí – nové šatny a sociální zázemí. A co atletický stadion v Houštce nabízí? Je toho opravdu hodně. Atletický 400 metrů dlouhý polytanový ovál, vrhačskou louku, fotbalový stadion, posilovnu, atletický tunel, koulárnu, lesní běžecký okruh, inline dráhu. O kus dále se nacházejí také tenisové kurty, jezdecký areál a především Zátopkovy běžecké trati v délce 1 km, 3 km a 5 km. Stadion je přístupný nejen pro členy, ale také pro ostatní nadšené sportovce.

Klub přijímá děti ročníku 2015 a starší po celý rok. Je nutné kontaktovat hlavního trenéra.

Atletika Stará Boleslav
Atletický areál v zimě

Fotbalový klub Brandýs nad Labem

Fotbalový klub Brandýs nad Labem vznikl již v roce 1901 a osm let později bylo otevřeno také hřiště na vojenském cvičišti. To však vydrželo jen pět let, než hřiště poničila povodeň. Obnovy se dočkalo až po válce, tentokrát u nádraží. Na Spořilově bylo hřiště otevřeno až v roce 1947. V roce 2017 prošlo zázemí rekonstrukcí. Jeho kapacita je 4000 diváků, z toho 220 sedadel. Mužstvo během své historie prošlo mnoha soutěžemi a kvůli nedostatku financí mělo komplikace. V sezóně 2016/2017 první tým uspěl ve středočeském přeboru a po 15 letech se dostal z prvního místa do divize.

 • Kontakt: předseda Jiří Weigl, 605 283 209, fkbrandys@email.cz
 • Adresa: Spořilov I č.p. 1447, Brandýs nad Labem
 • GPS: 50.1913750N, 14.6534075E
 • Web: http://www.fkbrandys.cz/

Bikepark Hluchov byl otevřen

FK Slavoj Stará Boleslav

Fotbalový klub ve Staré Boleslavi byl založen už v roce 1912, nejslavnější léta zaznamenal v období 1936 – 1938. V osmdesátých letech hráli za Starou Boleslav například Bohouš Veselý, Josef Veselý nebo Josef Vokáč. Začátkem 90. let však klub sestoupil do okresního přeboru. V roce 2008 se klub spojil s FK Brandýs nad Labem, aby se zvýšila šance návratu do vyšší soutěže. Bohužel se to nepovedlo a kluby se opět rozdělily.

Klub využívá hřiště v Lázeňské ulici, které bylo před pěti lety zrekonstruováno. Předsedou výboru je Josef Matějovský.

Fotbalový klub Brandýs – Boleslav

Mládežnický fotbalový klub byl založen v roce 2009 a využívá hřiště v Brandýse na Spořilově. Týmy jsou rozděleny od velmi mladých dětí v předpřípravce, přes mladší a starší žáky až po dorost.

Basketbalový klub Brandýs nad Labem

Klub vznikl ve 40. letech 20. století, ženské družstvo o něco později. Proslaven je svými mládežnickými družstvy. Od roku 1951 hrálo v soutěži dívek 71 družstev, v soutěži chlapců 62 družstev. Problémem byly v minulosti nedostatečné prostory pro trénink basketbalistů. Momentálně jsou v klubu hráči všech věkových kategorií v téměř dvou desítkách družstev. Celkem má klub přes 200 hráčů a hráček a stálé přijímá nové členy. Tréninky probíhají v ZŠ Na Výsluní a ve SportCentru.

Klub veslování Kondor Brandýs nad Labem

Veslařský klub vznikl v roce 1942, loděnice byla postavena o rok později na místě té dnešní. V roce 1944 měl klub 213 členů, o třicet let později sportovní činnost téměř nefungovala a klub měl jen 42 členů. Situace se začala zlepšovat od roku 1980, kdy veslaři začali vozit také medaile ze soutěží nejen z Česka, ale také ze zahraničí. Slavným jménem klubu je mimo jiné nynější předseda Ondřej Synek, který zde trénoval jako junior pod vedením Miloše Havlíčka. Následně přešel do Dukly Praha, kde se v roce 2010 stal historicky prvním českým mistrem světa v olympijské disciplíně – na skifu. Vybojoval také dvě stříbrné a jednu bronzovou olympijskou medaili.

Nyní má klub 150 členů a stálé přijímá nové členy od 10 let. Tréninky probíhají na loděnici na Labi, v zimě pak ve SportCentru.

 • Kontakt: Ondřej Synek, vybor.kvkondor@seznam.cz
 • Adresa: Nábřeží 2077, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
 • GPS: 50°11’8.895″N, 14°40’31.658″E
 • Web: https://www.kvkondor.cz/

Tenisový klub LTC Houštka Stará Boleslav

Tenisová historie ve Staré Boleslavi započala v roce 1898, kdy vznikl první kurt. Od této doby uběhlo mnoho času a nynější klub spatřil světlo světa v roce 1989, o pár let později byla postavena také nová nadstavba tenisové haly. Dnes klub nabízí 12 tenisových kurtů, přičemž dva fungují také přes zimu. Součástí je hotel s občerstvením, saunou a vířivkou. Členové se mohou hlásit z řad dětí, ale také dospělých, kteří mají možnost si zaplatit soukromé hodiny.

LTC Houštka
LTC Houštka

Armádní sportovní klub

Armádní sportovní klub (ASK) Stará Boleslav je klub vojáků, občanských zaměstnanců, ale také občanů. Provozuje sport, turistiku, tělovýchovu a má několik oddílů. Sportovní, historickou střelbu, stolní tenis, fotbal a florbal.

 • Kontakt: Jiří Pichrt, 973 230 962, pichrtj@centrum.cz
 • Adresa: Boleslavská 929/23, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
 • GPS: 50.205360, 14.690190

Sportovně střelecký klub Brandýs nad Labem

Sportovně střelecký klub vychovává střelce od 10 let, kteří se učí střílet ze vzduchové i kulové pušky. Klub byl založen již před desítkami let Jiřím Tulachem, děti trénují v ZŠ Palachova nebo na střelnici v Přezleticích. Klub přijímá nové členy.

Oddíl historické střelby ve Staré Boleslavi

Oddíl funguje od roku 2008 na armádní střelnici ve Staré Boleslavi. Sdružuje zájemce o historickou střelbu a vojenskou historii. Počátky klubu však sahají až do roku 1994, kdy se zájemci scházeli na střelnici v Přezleticích. Klub se účastní mnoha soutěží a rekonstrukcí bitev. Již ale nepřijímá nové členy.

Floorball Club Falcon

Florbalový klub vznikl v roce 2007 a dnes má přes 200 členů. Zastoupeny jsou v 16 týmech všechny věkové kategorie od přípravky po dospělé. Další týmy jsou také v Lysé nad Labem. Klub trénuje v ZŠ Stará Boleslav a ve SportCentru. Klub přijímá nové členy.

Vodní slalom Dukla Brandýs nad Labem

Vznikl původně v Bechyni v roce 1960, o 11 let později byl začleněn pod armádní sportovní centrum a přemístěn do Brandýsa nad Labem. Oddíl vychoval spoustu skvělých sportovců, kteří vítězili na olympijských hrách, mistrovstvích světa nebo světových pohárech. Za všechny vyjmenujme třeba Miroslava Šimka, Jiřího Rohana nebo Štěpánku Hilgertovou. Za oddíl závodí také Ondřej Synek, který je zde rovněž sportovním instruktorem.

Kajak klub Brandýs nad Labem

Kajak klub byl založen v roce 1972 a věnuje se sportovní přípravě dětí a mládeže v kanoistice na divoké vodě. Trénovat lze vodní slalom, sjezd nebo rafting. Klub přijímá členy ve věku od 8 do 10 let po celý rok. Tréninky probíhají na Labi pod zámkem a na slalomové dráze.

 • Kontakt: Jaroslav Volf, 777290979, kkbrandys@gmail.com
 • Adresa: Jasmínová 2202, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
 • GPS: 50.1722542N, 14.6504300E
 • Web: http://kkbrandys.cz/ 
FK Brandýs nad Labem
« z 8 »

SKI Club Brandýs nad Labem

Sportovní klub, který pořádá celoroční tréninky v lyžování, plavání, cyklistice a běhu. Trénovat mohou jak děti, tak dospělí. Klub pořádá soustředění nejen u nás, ale také v zahraničí. V zimě je to lyžování, v květnu a září akce na kolech. Samozřejmostí je pořádání závodů. Klub přijímá nové členy, stačí přijít v úterý nebo ve čtvrtek od 17.45 hodin na bazén pedagogické fakulty UK v Brandýse nad Labem.

Šermířský klub Houštka

Sportovní oddíl, který se věnuje sportovnímu šermu šavlí. Přes 70 členů klubu jsou většinou děti a mládež do 20 let. Klub pořádá turnaje a účastní se soutěží po celé ČR. Chybět nesmí také soustředění zaměřená na šerm, ale i fyzickou kondici. Každý rok klub přijímá nové členy z řad dětí. Tréninky probíhají v ZŠ Na Výsluní.

Škola Taekwon-Do Kwang Gae

Oddíl celostátní školy, která byla založena již v roce 1989. Oddíl v Brandýse vznikl o dva roky později. Škola přijímá nové členy z řad děti od 6 let, ale také žáky, juniory, dospělé i rodiče s dětmi. Klub pořádá letní i zimní tábory a také soustředění.

Tenisový klub Tenis Brandýs

Tenisový klub, který má k dispozici šest antukových kurtů, klubovnu či občerstvení. Členem klubu se mohou stát jak děti, tak dospělí, samozřejmosti jsou rovněž pronájmy. V klubu probíhají tréninky dětí všech věkových kategorií, turnaje a kempy.

Sokol Brandýs

Sokol umožňuje široké sportovní vyžití v mnoha oddílech v Brandýse. Míčové a pohybové hry, gymnastiku, volejbal, florbal, zdravotní a kondiční cvičení, šachy nebo kuželky. Výběr je opravdu široký a pro kohokoliv.

Stolní tenis TTC Brandýs nad Labem

Počátky stolního tenisu se v Brandýse nad Labem začaly psát ve 30. letech 20. století, hrálo se ve Studentském domě na Ostrůvku. Mezi lety 1973 – 1979 se oddíl stal nejlepší v okrese Praha-východ. Novodobý tenisový klub vznikl v roce 1994, obsadil šest soutěží v rámci okresu a kraje. Za klub hraje dorost i dospělí, děti mají vlastní kroužek. Tréninky probíhají v tělocvičně 3. základní školy Palachova.

 • Kontakt: Luboš Műhlfeit, 602 601 827, ttcbrandysnl@email.cz
 • Adresa: Husova 1309, Brandýs nad Labem
 • GPS: 50.1808153N, 14.6776819E
 • Web: http://ttcbrandys.wz.cz/index.htm

Klub vodního motorismu Kotva Brandýs nad Labem

Klub sdružuje závodníky na rychlých motorových člunech, především děti a dorost. Klub nejprve trénoval v Čelákovicích, ale od roku 2018 má vlastní dráhu v Brandýse nad Labem. Sportovci už zaznamenali několik úspěchů na mistrovství České republiky. Loděnici lze najít na pravém břehu Labe na 864. říčním kilometru.

 • Kontakt: klubkotva@email.cz
 • Adresa: Maxe Švabinského 809/59, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
 • GPS: 50.1915644 N, 14.6642844 E
 • Web: http://www.klubkotva.cz/

ASK – Box klub Brandýs nad Labem

Box klub vznikl ve městě v roce 1999 a tréninky nejprve probíhaly na půdě jeho zakladatele Radka Pexy. O několik let později se klub spojil s Armádním sportovním klubem ve Staré Boleslavi. Následně se stal členem České boxerské asociace. Tréninky nyní probíhají v tělocvičně v Jaselských kasárnách ve Staré Boleslavi.

 • Kontakt: Michal Jordán, m.jor@ seznam.cz, 737460829
 • Adresa: Jaselská kasárna, Stará Boleslav
 • GPS: 50.2070036N, 14.6892011E
 • Web: https://www.boxbrandys.cz/

Sportovní areály a kluby

Funatic club

Funatic klub je rodinný sportovní klub pro děti i dospělé. Lekce pro nejmladší jsou možné od pondělí do čtvrtka – tanec, gymnastika, kondiční hry či sportovky. Na své si ale mohou přijít také dospělí, a to na tréninzích jako aerobik, spinning, břišní pekáč, tribody. V nabídce jsou také příměstské tábory.

Golf Club Stará Boleslav

Golf klub byl otevřen v roce 2005 a nabízí devítijamkové hřiště, které vzniklo na rekultivovaných plochách po těžbě písku. Dva greeny jsou poloostrovní, součástí je modelovaný členitý pískový terén. Členství v klubu je možné pro všechny věkové kategorie. Otevřeno je celoročně.

Jezdecký klub Stará Boleslav

Jezdecký klub byl založen v roce 1954 a v současné době nabízí mnoho možností využití. Sportoviště hostí nejen závody, ale je zde možnost výcviku jízdy na koni pro dospělé i děti, ustájení koní a pořádání různých akcí i s občerstvením. Jezdecký klub se nachází u přírodní památky Hluchov a pár kroků od areálu Houštka.

 • Kontakt: Tomáš Jarolím, 724 242 686, jkstaraboleslav@seznam.cz 
 • Adresa: U Hluchova 058, Stará Boleslav
 • GPS: 50.1899122N, 14.6726794E
 • Web: https://www.jkstaraboleslav.cz/

Jezdecký klub dětí a mladých jezdců Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Sportovní klub, který se zaměřuje především na výcvik dětí a dorostu, vznikl v roce 2008. V roce 2015 se přestěhoval do vlastních prostor na Lhotě. Nabízí širokou paletu aktivit s koňmi a je členem České hiporehabilitační společnosti. Výuku jezdectví zajišťuje také pro Střední zemědělskou školu Brandýs nad Labem.

Krav Maga Brandýs nad Labem

Sport v Brandýse nad Labem zahrnuje také pobočku tréninkového místa Krav Maga, které jsou rozmístěny po celé ČR. Krav Maga je efektivní sebeobranný systém, který mohou cvičit děti i dospělí, nejinak tomu je také u nás ve městě. V Brandýse probíhá cvičení v tělocvičně volnočasového centra. Cvičící jsou rozdělení do několika kategorií podle úrovně, děti ve věkových skupinách.

SportCentrum Brandýs nad Labem

SportCentrum je multifunkční centrum nabité sportem. Nabízí sportovní halu, tělocvičnu, posilovnu, bazén, saunu, masáže a fotbalové hřiště či atletický ovál. Lze zde pořádat soustředění, sportovní akce, ale také kongresy, školení a workshopy. Hotel má kapacitu 120 lůžek a zahrnuje jídelnu, rauty a catering. Bazén a sauna však byli v lednu 2022 uzavřeny. 

Střelnice Gun Range Brandýs

Střelnice, která byla již v roce 1993 zkolaudována pro moderní pětiboj, byla v roce 2019 nově zrekonstruována. Nyní má dopadiště z 10 mm Hardoxu 600 a balistické gumové drtě. Střílet mohou najednou čtyři střelci od 1 do 25 metrů. Je možné využít zasedací místnost, zakoupit střelivo. Střelnici si však lze pronajmout jen celou a minimálně na dvě hodiny. Nachází se v areálu SportCentra.

 • Kontakt: 604 236 716, info@gunrange.cz
 • Adresa: Kostelecká 1776, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
 • GPS: 50.1897617N, 14.6513803E
 • Web: http://gunrange.cz/#top

Squash & Tenis Stará Boleslav

Squashový a tenisový  areál, který hráčům nabízí tři kurty pro squash a jeden pro tenis. Možné je také pořádá turnajů a soukromých akcí. Pro sportovce je k dispozici také bar a hřiště pro děti.

Kuželky Brandýs nad Labem

Sportovní oddíl, který mezi sebe přijímá nové členy. Klub má tři družstva a dorost. Kuželnu si lze rovněž pronajmout.

 • Kontakt: Petr Nečekal, 722 765 405, petr.necekal@email.cz
 • Adresa: Tyršova 1905, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
 • GPS: 50.1826389N, 14.6622736E
 • Web: https://kuzelkybrandys.webnode.cz/

In-line dráha Houštka

V lesoparku Houštka se nachází 1,5 kilometru dlouhá in-line dráha, která je vhodná pro začínající bruslaře i pokročilé. Dráha je jednosměrná, v dalším pruhu jezdí auta. Dráha vede lesem kolem atletického stadionu a je osvětlená. K dispozici jsou lavičky, dětské hřiště, letní kino, ale i občerstvení. Nedaleko odtud vede další in-line dráha kolem Labe do Kostelce nad Labem. Tato dráha je dlouhá asi sedm kilometrů. Jsou na ní však nerovnosti a v sezóně poměrně hustý provoz.

 • Adresa: Park Houštka, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
 • GPS: 50.1909750N, 14.6845719E

Discgolfové hřiště Ostrůvek

Sportovat v Brandýse nad Labem můžete také skoro v centru. V roce 2020 vzniklo v lesoparku Ostrůvek discgolfové hřiště se sedmi jamkami. V krásném prostředí u řeky Labe si můžete zahrát tuto oblíbenou hru, ve které má hráč za úkol hodit disk do discgolfového koše. Disk si lze zapůjčit oproti záloze 200 Kč v Infocentru Kočárovna u zámku. Další vstupné se neplatí.

 • Adresa: Lesopark Ostrůvek, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
 • GPS: 50.1915647N, 14.6602122E

Slalomová dráha Brandýs nad Labem

Umělý vodní slalomový kanál pod zámkem, který je otevřený od dubna do září. Areál nemá stálého správce, ale cena se přesto platí. Buď si peníze někdo přijde vybrat, nebo lze částku 50 Kč za dvě hodiny poslat na účet. Kanál slouží také tréninkům, takže je důležité sledovat rezervace na webové stránce. Lze si rovněž zaplatit kajakovou školu.


Zdroje:

Webové stránky jednotlivých klubů a společností uvedené v seznamu.
http://www.ondrejsynek.cz/
https://www.houstka.com/historie/
http://www.brandysko.cz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Sportovn%C3%AD_kluby_v_Brand%C3%BDse_nad_Labem-Star%C3%A9_Boleslavi

Přidat na Seznam.cz