Pátek, 22 listopadu, 2024
RozhovorySpolečnostTop

Řemeslník z Brandýsa vyrobil dar pro prezidenta Petra Pavla

V Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi žije muž, kterému se stal koníček živností. Petr Pěchota vyrábí sekery a jeden jeho výrobek obdržel na své nedávné návštěvě Středočeského kraje také prezident Petr Pavel od hejtmanky Petry Peckové. Jak se z vystudovaného učitele Petra Pěchoty stal umělecký řemeslník, se dočtete v rozhovoru.

1. Prosím představte se nám a řekněte nám něco o vaší práci. Žijete v Brandýse nad Labem, nebo zde jen podnikáte?

Původně jsem vystudoval bakaláře v oboru Tělesná výchova a sport, ale do školství jsem nikdy nenastoupil. Přes 15 let jsem dělal v obchodní sféře jako obchodní zástupce. Ve farmaceutickém korporátu, kde jsem působil posledních 10 let, jsem si jako kompenzaci od tabulek a sterilního prostředí lékáren a nemocnic zvolil koníčka – renovaci starých seker. Manuálně zručný jsem byl od dětství, díky otci, který mě naučil, jak se chopit nářadí. Postupně jsem si osvojil výrobní postupy a práci s kovem, dřevem a i s kůží – základy sedlařiny. Úpravy seker na přání a netradiční sekery z celého světa mne zaujaly natolik, že se z koníčka stal kůň a poté živnost. Velice stručně řečeno. 

V Brandýse nad Labem žijeme se ženou 12 let a máme dva úžasné syny, 4 a 7 let, kteří už také mají své sekerky. Manželka má samozřejmě také svou levandulovou sekeru, která je vždy ozdobou každého jarmarku. 

2. Jakou sekeru jste dělal pro prezidenta Petra Pavla, z jakého materiálu a jak dlouho to trvalo?

Objednávka pro prezidenta Petra Pavla byla na největší sekeru z mé produkce. Musela být hotová během týdne a samozřejmě to muselo být ve vší tajnosti. I přes to, že jsem těchto typů dělal už přes skoro dvě desítky, byl jsem při výrobě nervózní. 

Šlo o nově kovanou štípací a podtínací sekeru pod názvem Racer, vycházející tvarem ze závodních speciálů. Nejsem vyučen v černém řemesle, proto nově kované polotovary seker mi dodává skvělý kovář. Materiál těla hlavy sekery je z konstrukční ocele a na ostří je vložena vysokouhlíková ocel třídy ČSN 19.191. 

Úhel ostří je u těchto seker 20 stupňů což zaručuje hluboký průnik do dřeva.

3. Jak prezident reagoval na takový dar?

U předání jsem osobně nebyl přítomen. Nicméně jeho reakce byla prý, že se už těší až bude štípat dříví na chalupě. 

4. Dělal jste sekeru i pro jiné významné osoby? 

Tohle byla první zkušenost a hned ta nejvyšší. 

Uvidíme, co přijde… 

5. Popíšete nám prosím, jak probíhá taková výroba sekery?

Jsou v podstatě tři cesty. První, ta původní. Renovace sekery ze zahraničí. 

Finsko, Anglie, USA, Austrálie, Francie disponující pestrou škálou krásných kusů k renovaci vždy se zajímavým příběhem. Mou prací je vybrat kvalitní kus, zrenovovat kov, připravit a zhotovit nové toporo z jasanu a zkompletovat. Ušít kožené pouzdro přesně na míru a celek udělat a ozdobit přesně dle požadavků zákazníka. 

Druhá cesta je stejná s rozdílem, že hlava sekery je nově ukovaná, včetně mého loga a takovou sekeru příběh teprve čeká od nového majitele. 

Třetí cesta je stále více populární a to, že mi zákazník svěří vlastní sekeru. Ať už celou nebo většinou pouze hlavu ke kompletnímu znovuzrození. 

6. Kolik stojí výroba sekery a jakou nejcennější jste dosud vyrobil?

Jelikož se jedná o zakázkovou výrobu, cena je vždy na dohodě, nicméně sekery s pouzdrem začínají na 4600 Kč.

Mám ve své sbírce jednu oboustrannou sekeru z USA značky Black Raven, která je vysoko ceněna sběrateli a samotná hlava se na aukci pohybuje kolem 400 USD (asi 9000 Kč – pozn.red.). 

Foto: Archiv Petra Pěchoty, titulní fotografie facebooková stránka hejtmanky Petry Peckové

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
Zdeněk
6 měsíců před

Krásná práce, moc šikovný člověk ! Držím palce, ať se mu to dál daří !! Jen si říkám, vždy mě to zarazí, když psal … vystudoval jsem ….Tělesná výchova a sport, ale do školství jsem nikdy nenastoupil – proč tam vůbec šel? Nezabral místo někomu, kdo to chtěl dělat? Šel by tam, kdyby se to studium platilo? Nebo to bylo jen pro titul Bc.?