Rekonstrukce Piaristické koleje v Brandýse nad Labem se odkládá. Kvůli penězům
Rekonstrukce Piaristické koleje v Brandýse nad Labem byla na čtvrteční radě města odložena. Nejvýhodnější nabídka byla za cenu 167 milionů korun s tím, že to nemusí být konečná částka. Částka je o 13 % vyšší než se předpokládalo.
Město o rozhodnutí rady informovalo na své facebookové stránce s tím, že musí jednat s péčí řádného hospodáře. O osudu budovy jednalo také ve středu pracovní zastupitelstvo město.
„Nejvýhodnější nabídku v elektronické aukci podala společnost Subterra a.s. s nabídkovou cenou 167 343 605 Kč. Tato částka je o přibližně 13 % vyšší než původně odhadovaných 148 milionů Kč. V nabídkové ceně nejsou zahrnuty další náklady spojené se stavbou, jako jsou technický a autorský dozor, BOZP, vnitřní mobiliář nebo úprava zahrady. To by akci prodražilo o dalších minimálně 10 milionů korun,“ informovalo vedení města.
Hlavním důvodem rozhodnutí o zrušení výběrového řízení bylo podle města odpovědné hospodaření města s ohledem na budoucí významné investice a mnohamilionové akce posledních dvou let, které zatěžující rozpočet. „Řeč je o intenzifikaci ČOV, výstavbě sportovní haly, přístavbě ZŠ Na Výsluní nebo přípravě stavby svazkové školy ve Staré Boleslavi (zde stále neznáme konečnou částku),“ uvedla radnice.
Rekonstrukce měla být částečně hrazena z rozpočtu města a částečně z dotačních finančních prostředků – IROP 30 milionů korun a Národní plán obnovy 35,2 milionu korun. „Přislíbených 35 milionů Kč by město obdrželo pouze v případě dokončení fyzické realizace projektu do konce dubna příštího roku, včetně registrace služby dětských skupin. Vzhledem ke stáří objektu a možným komplikacím byla tato podmínka vyhodnocena jako velmi riziková,“ napsalo dále město.










Závěrem vedení Brandýsa-Boleslavi konstatovalo, že boj za zachování objektu nekončí a budou se hledat jiné cesty, jak zafinancovat rekonstrukci Piaristické koleje.
Jak jsme v minulých dnech informovali, budoucí ZUŠ by měla mít podle stavebního povolení kapacitu 200 žáků. Vzniknout mají kupříkladu dva byty, aula, dvě studia, baletní či koncertní sál. Dle návrhu bude při rekonstrukci k budově Piaristické koleje dostavěn prosklený výtah pro 9 osob na dvoře v místě bývalé prádelny. Dle stavebního povolení je počítáno rovněž s parkovacím stáním pro 15 aut a novou garáží.
Piaristická kolej v Brandýse nad Labem byla založena v roce 1786 a sloužila jako škola až do roku 1872. „Roku 1806 bylo ve III. třídě 52 žáků. Roku 1808 to bylo žáků 41 a ve IV. třídě 21. V té době narostl počet dívek v Brandýse natolik, že od roku 1853 byly dívky I. a II. elementárních tříd odděleny od chlapců,“ píše o koleji Wikipedia.
Po ukončení výuky byla budova využívána k různým sociálním účelům; například během první republiky zde byla útulna pro slepé dívky. Od roku 1966 je stavba chráněnou kulturní památkou.
Foto: Dokumentace AP Studio, Aktuálně z Brandýska