Úterý, 18 června, 2024
Kostelec nad LabemNewsPříroda a ekologie

Pokles zdroje vody pro Kostelecko. V Zárybech zakázali napouštění bazénů

S postupnou změnou klimatu přichází některé dříve nepříliš časté problémy, které by v Polabí možná čekal málokdo. Na území Kostelce nad Labem významně poklesla voda ve vrtu. Obec Záryby proto již zakázala napouštění bazénů, mytí auta nebo zalévání z vodovodního řádu.

Starosta Záryb Milan Šťastný minulý týden zveřejnil návrh odboru životního prostředí města Neratovice, ve kterém úředníci navrhují dočasné omezení užívání pitné vody v Kostelci nad Labem, Zárybech a Nové Vsi. Úřady tak reagovaly na žádost firmy Stavokomplet, která zjistila náhlý a významný pokles vody v místním zdroji (vrtu) v jímacím území Kostelec nad Labem. Důvod poklesu ovšem zveřejněn nebyl.

V návrhu je uveden zákaz zalévání, napouštění bazénů a retenčních nádrží a mytí aut z vodovodního řádu. V Zárybech bude tento zákaz podle starosty platit od 1. června do 30. září.  

„Pokud bychom toto opatření nezavedli, mohlo by se stát, že v letních měsících bychom byli úplně bez vody. Takové situaci chceme rozhodně předejít, a proto prosíme spoluobčany, aby uvedené opatření dodržovali,“ uvedl starosta.

Zákaz nebude platit pro osobní studny, ale i v těchto případech by měli být lidé obezřetní. Za porušení nařízení mohou dostat fyzické osoby pokutu až 50 000 korun, právnické osoby až 100 000 korun.

Starosta zmínil, že obec dělá opatření pro zadržení vody v krajině, jako obnovu stromořadí u silnic, založení obecního sadu, výsadbu a údržbu pásma zeleně na poli nad zemědělským družstvem. Připomněl také, že lidí by měli více využívat dešťovou vodu, například na zalévání.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments