Čtvrtek, 30 května, 2024
NewsSpolečnost

Po dvou letech se konala Audience u císaře Karla I.

Tradiční Audience u císaře Karla I., která se po dvouleté covidové pauze v sobotu 21. května vrací do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi, bude tentokrát zvláště významná. V dubnu totiž uplynulo 100 let od úmrtí tohoto posledního rakouského císaře, českého krále a majitele brandýského zámku. Vedle slavnostní bohoslužby ve staroboleslavské bazilice Nanebevzetí Panny Marie proběhne i zámecká zahradní slavnost, nebudou chybět vojenské přehlídky či oblíbený průvod souměstím.

Únosci vrátili Dřevčicím umělého policistu

Karel I. Rakouský, poslední habsburský císař a český král, se po čase vrátí na místo, kde podle svých slov strávil nejkrásnější léta svého života, do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Letos je tomu 100 let, co tento neochvějný ochránce míru zemřel ve vyhnanství na Madeiře. Sobota 21. května tak bude v souměstí na Labi opět patřit vzpomínkám na blahoslaveného Karla. Oblíbená Audience u Karla I. bude mít nejen duchovní rozměr, ale přinese i zajímavou podívanou.

„Letos máme další výjimečnou příležitost uvědomit si, jak jedinečné a významné místo zaujímá město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav v českých dějinách i ve středoevropském kontextu. Letos vzpomínáme 100. výročí smrti posledního císaře podunajské monarchie a českého krále Karla I. Rakouského, který počátkem 20. století v našem městě prožil čtyři roky svého mládí. Jakkoli patřil k vládnoucí Habsbursko-Lotrinské dynastii, z vlastní vůle se stal jedním z místních občanů a pro svou skromnost a laskavost tu byl přijat i oblíben. Však také brandýští a boleslavští obyvatelé, když Karel 21. listopadu 1916 namísto zvěčnělého císaře Františka Josefa I. nastoupil na rakousko-uherský trůn, s hrdostí prohlašovali: to je náš arcivévoda!“ vysvětluje spojitost Karla I. s Brandýsem nad LabemStarou Boleslaví zakladatel Audience u císaře Karla I. PhDr. Milan Novák.

Lidé se baví pávem Rudolfem. Kde se vzal, není jasné

Sobotní program začne v 11:00 příznačně na Zámku Brandýs nad Labem, kde byl Karel I. ještě coby mladičký arcivévoda ubytován během své vojenské služby u sedmého dragounského pluku ve Staré Boleslavi – renesanční zámek mu učaroval natolik, že se sem i s manželkou Zitou Bourbonsko Parmskou často vracel, a později jej i odkoupil. Pro návštěvníky je připravena přehlídka vojenskohistorických jednotek. Poté se půjde průvodem do Staré Boleslavi. A v čele samozřejmě sám císař Karel I. ve svém původním loveckém kočáru, který pro něj v roce 1911 vyrobila brandýská firma Veigl.

Ještě před samotnou slavnostní bohoslužbou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie bude odhalena Karlova pamětní deska na nedaleké budově jezuitské residence, kde byla tehdejší vojenská kasárna. Mši svatou odslouží pomocný biskup českobudějovický Mons. Pavel Posád, CDA papežské nunciatury Mons. Giuseppe Silvestrini, farář kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražském Karlíně R. D. Miroslav Cúth nebo farář farnosti v Nepomuku R. D. Jiří Špiřík. Zpěvy doprovodí Chrámový sbor Václav vedený sbormistryní Marií Nohynkovou.

Odpoledne pak bude patřit „světským“ radovánkám. Program se opět přesune do zahrad zámku v Brandýse nad Labem. K vidění budou ukázky historického šermu a tanců v podání souborů Alotrium a Mariane. Návštěvníci se dozvědí mnohé o vznešeném umění lovu – sokolnictví a budou se moci projít dobovým vojenským táborem nebo navštívit četnickou stanici. Samozřejmě nebude chybět ani bohaté občerstvení a stánky. Audience u císaře Karla I. pak vyvrcholí v 17:00 slavnostním koncertem v kapli brandýského zámku. Vystoupí Komorní orchestr Far Musica s dirigentem Michaelem Housou.


Více informací najdete na webu.
Fotografie z předchozích ročníků pak zde.
Zdroj a foto: Kateřina Stránská, Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Přidat na Seznam.cz