Úterý, 25 června, 2024
O městě

Písčité pláže a příroda – jezero Lhota

Písčité pláže, průzračná voda, mnoho atrakcí a spousta dobrého jídla a pití, to je proslulé jezero Lhota nedaleko Staré Boleslavi a pár desítek kilometrů od Prahy.

Jezero neboli písník začalo vznikat v roce 1965, kdy vytěžený materiál byl použit na stavbu dálnice D1 a metra v Praze. Dobývání trvalo až do roku 1983, kdy se jezero začalo pomalu napouštět vodou. Jezero Lhota nemá žádný přítok ani odtok, voda se doplňuje pouze ze srážek.

Jezero Lhota má rozlohu přibližně 25 hektarů, je 320 metrů široké a 780 metrů dlouhé. Hloubka je 7 metrů, někdy se udává až 14 metrů. Velká část jezera je obklopena písčitými plážemi, zbytek je porostlý trávou. Na Lhotě najdete také spoustu stinných míst, které jsou pokryty borovým lesem s příměsí dubů.

Přírodní koupaliště Proboštská jezera. Úžasné koupání u Brandýsa

Za minulého režimu byla na Lhotě založena první nudistická pláž, která je hojně vyhledávaná i nyní. Nachází se na východní straně a částečně na severní straně. Jezero Lhota má výbornou kvalitu vody nejen díky písečnému dnu, ale také díky ultrazvukové technologii, která eliminuje sinice.

Pro návštěvníky jezera Lhota je toho připraveno opravdu mnoho. Najdete zde mnoho možností dobrého jídla a pití, bary, moderní toalety, sprchy, houpačky, klouzačky pro děti, ale také minigolf. Pro sportovní fanoušky je zde připraveno hřiště na beach volejbal, beach tenis, nohejbalové hřiště, minigolf, stůl na teqball či ping pong a půjčovnu paddleboardů.

Jezero Lhota
Část jezera, kde platí jiné vstupné.

Návštěvníci si mohou své cennosti odložit do skřínek. V hlavní sezóně jezera Lhota je zde přítomen zdravotník a další pracovníci. V roce 2021 byla část jezera oplocena jiným majitelem, který nabízí lidem levnější vstupné.

Jezero Lhota se nachází v malebné zeleni v Polabí asi 25 kilometrů od Prahy a 10 kilometrů od Brandýsa nad Labem. K cestě autem je možné využít dálnici D10 a silnici číslo 331 na Mělník. Na cestu na jezero Lhota můžete použít také autobus číslo 669 ze Staré Boleslavi nebo vlak, který jede do stanice Stará Boleslav. Poté pěšky přes les asi 2 kilometry. Na Lhotu vede červená turistická trasa a cyklotrasa číslo 0039.

U jezera se nachází velké parkoviště, které prošlo v roce 2022 rekonstrukcí a úpravami přednosti. Cena parkovného činí 100 Kč, motorka 50 Kč. Příjezdová cesta k jezeru je lemovaná přírodními retardéry ze stromů, je potřeba jet opatrně.

Areál je otevřen od 1.5. do 30.9. od 6:00 do 22:00 hod. V této době je vybíráno vstupné. Mimo tuto dobu je areál volně přístupný.

Celodenní vstupné jezero Lhota:
Dospělí: 100 Kč, po 17. hodině 50 Kč
Děti a senioři: 50 Kč, po 17. hodině 25 Kč

Adresa
Boleslavská 37
277 14 Lhota
GPS: 50.2459983N, 14.6683528E

Kontakt: +420 326 971 418, Email: lhotajezero@gmail.com
https://www.jezero-lhota.cz

Jezero Lhota
Jezero Lhota
Jezero Lhota u Staré Boleslavi
Písčité pláže na jezeře
Přidat na Seznam.cz