Pondělí, 15 července, 2024
RozhovorySpolečnost

Páv Rudolf je originál, protože je moc v pohybu, říká autorka pohlednice

Sever Aktuálně z Brandýska přináší rozhovor s grafičkou a ilustrátorkou Klárou Víškovou, která je autorkou krásného portrétu páva Rudolfa.

Co si myslíte o pávovi, který se pohybuje po městě? Nemůže to být pro něj nebezpečné? Jste zastáncem jeho volného pohybu, nebo spíše pobytu na zámku?

Rudolf je svým chováním opravdu jedinečný. Většina pávů se drží v okolí místa, kde jsou chováni (většinou v zámeckých zahradách, voliérách a podobně). Pávi se zdržují ve skupinkách, jeden samec má kolem sebe několik samic. Náš Rudolf je opravdu originál už tím, jak moc je v pohybu.

Jeho toulání po městě sebou nese určitá rizika. Mohlo by dojít například ke střetu s autem, ale jinak je to pták velice podobný bažantovi, takže se o sebe dokáže postarat a najít si potravu. Na zámku by se měl lépe, ale vypadá to, že Rudolf je spíše samotář nebo hledá svojí družku.

Exklusivní záběry páva Rudolfa. Prohlížel se v komíně

Kdy Vás napadlo graficky zpracovat páva Rudolfa a proč?

Všimla jsem si zmínky o facebookové skupině „Rudolf von Brandýs“, stala jsem se členkou a hned mě to napadlo. Zrovna jsem navrhovala pohledy pro obec Podolanka a tak jsem vytvořila i ten s Rudou. Myslím, že to je milé zpestření stávajícího suvenýrového sortimentu v našem dvojměstí.

Jak dlouho výsledný motiv trvalo udělat?

Vytvořit návrh trvalo kolem dvou až tří hodin. Použila jsem obrázek zámku, který jsem již měla hotový a doplnila jsem ho obrázkem páva.

Byly předlohou fotografie nebo jste se vydala páva také hledat?

Předlohou páva byl jeden obrázek z fotobanky, který jsem upravila do podoby našeho Rudolfa. Ale vydali jsme se hledat i skutečného Rudolfa a měli jsme štěstí a potkali ho se synkem kousek od našeho bydliště, jak se potuluje v ulicích. Byl to zážitek vidět ho na živo.

Jaký je ohlas na Vaše náměty? Jaké předměty si mohou lidé pořídit a plánujete ještě nějaké jiné?

Část mých publikací a suvenýrů dostávají děti v rámci projektových dnů, takže máme okamžitou zpětnou vazbu. Děti obrázky s pávem mají velmi rády a i v komerční síti si cokoliv s Rudolfem vede skvěle. Také jsem rozšířila sortiment drobných suvenýrů o pohlednice, magnetky a samolepky. Ve výrobě jsou pravítka s památkami a určitě budou ještě další školní pomůcky. Do budoucna také plánuji vydat další díl (již třetí) Ilustrovaného průvodce Brandýsem a Boleslaví, který bude doplněn do nové kapitoly.

Klára Víšková a Kristýna Hodačová

Máte i jiné aktivity ve městě, můžete nám je přiblížit?

Spolu s kolegyní Kristýnou Hodačovou pořádáme pro děti z místních škol a školek tzv. projektové dny. Děti během nich seznamujeme zábavnou formou s historií a památkami. Součástí dne je vždy návštěva nějaké z památek (například kostelů ve Staré Boleslavi nebo brandýského zámku). Děti si také něco vytvoří a dostanou dárečky z mého suvenýrového sortimentu. Při těchto dnech používáme velkou ilustrovanou mapu dvojměstí a středního Polabí, kterými už je vybavena většina škol a školek v našem městě.

Tyto projektové dny jsou hrazeny z dotací, což zprostředkovává místní akční skupina MAS Střední Polabí. Projektové dny jsou u dětí i učitelů velmi oblíbené a přinášejí nové podněty do výuky. Děti se díky nim setkávají se zajímavými odborníky z různých oborů.

Kde se mohou lidé s Vašimi pracemi setkat a na čem nejraději pracuje? Jaké motivy máte nejraději?

Největší náplní mé práce je ilustrování a grafické práce. V současné době pracuji již na několikáté knížce říkadel pro děti od nakladatelství Infoa. Dále pracuji na menších zakázkách, kterých přichází několik do týdne.

Již od roku 2008 jsem přispěvovatel do mezinárodních fotobank, takže moje obrázky putují do celého světa. Nejraději kreslím zvířátka a další dětské motivy. Malování památek mě také moc baví, i když je to větší výzva.

Foto: Archiv Kláry Víškové

Přidat na Seznam.cz