Středa, 17 dubna, 2024
SpolečnostTop

Přeřídili jste si hodinky? Vědci mají jasno, který čas je zdravější

V noci ze soboty na neděli se opět změnil čas. Ručičky na hodinkách nebo digitální časomíry jsme posunuli o hodinu dopředu. Změna času už měla být dávno zrušená, ale nenašla se shoda.

Střídání času bylo zavedeno již v roce 1979 z ekonomických důvodů. V roce 2019 měla EU rozhodnout o skončení střídání času, ale do této doby se státy neshodly na jednotném čase. Lidé tak budou muset střídání času vydržet minimálně do roku 2026, kdy končí platnost aktuálního nařízení vlády o střídání času.

Odborníci však už mnohokrát upozornili na negativní vlivy střídání času. Podle vědců z Fyziologického ústavu je zdravější zimní čas.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Alena Sumová, která vede oddělení zabývající se chronobiologií ve Fyziologickém ústavu AV ČR a je též vědeckým sekretářem Evropské společnosti biologických rytmů (EBRS) uvedla:

„Vědecké důkazy, které jsou v současné době k dispozici, naznačují, že zavedení trvalého standardního tj. „zimního“ času je nejlepší volbou pro veřejné zdraví. Ponechání celoročně standartního času zajistí lidem v zimě více expozice rannímu světlu a v létě budou lidé méně vystaveni večernímu světlu. Tím se lépe synchronizují jejich biologické hodiny a spánek bude nastaven na dřívější dobu ve vztahu k pracovní době a školnímu času. Lidé budou celkově psychicky zdravější a pracovní i školní výkony se zlepší“.

Lidé si zatím budou muset opět přenastavit hodinky. Který čas vyhovuje vám? Dejte nám vědět v anketě nebo do komentářů.

Který čas preferujete?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments