Sobota, 20 dubna, 2024
KrimiNews

Neratovickou Spolanu obsadilo 300 těžkooděnců. Cvičně

Stejně tak jako před rokem si i tentokrát středočeští policisté vybrali areál Neratovické Spolany pro velké cvičení a Spolana se pro ně na jeden den stala útočištěm pro nácvik policejních pořádkových jednotek.

Ve čtvrtek 30. března 2023 celkem 310 policejních těžkooděnců z řad pořádkových jednotek ze Středočeského a Libereckého kraje nacvičovalo různé modelové situace, se kterými se mohou při svém běžném výkonu služby a nasazení setkat. Do cvičení bylo také zapojeno 8 policistů s koňmi z oddělení služební hipologie z Prahy a Liberce, 8 kynologů se služebními psy pořádkové jednotky Středočeského kraje a 12 policistů Antikonfliktního týmu středočeské policie. Celou akci nám také pomáhali zajistit zdravotníci z Asociace dobrovolných záchranářů. Ti proškolili a provedli výcvik každého zdravotníka z jednotlivých družstev pořádkové jednotky, a především se postarali o velmi reálné namaskování figurantů, kteří znázorňovali zraněné nebo popálené osoby, tak aby byl vizuální dojem pro policisty opravdový a co nejvíce se přiblížil realitě.

Cvičení bylo rozděleno na dvě části, dopolední a odpolední. V první části výcviku se jednotky rozdělily na dvě stanoviště, na jednom z nich probíhal nácvik zákroku a taktických postupů ve spolupráci s oddělením služební hipologie. Na druhém stanovišti, pod vedením jednotlivých velitelů skupin pořádkových jednotek, si policisté procvičovali základní taktické postupy např. při uzavření ulice, obsazení prostoru, pohyb v městské zástavbě, rozmisťování jednotlivých policistů na určená stanoviště apod. 

Ve druhé části cvičení byla vytvořena velká modelová situace samostatně pro pořádkové jednotky Středočeského kraje a pořádkové jednotky Libereckého kraje, při které policisté nacvičovali oddělení dvou skupin demonstrantů na povoleném shromáždění. Zaměřili se na možné scénáře a modelové situace na místě, mimo jiné i na doprovod demonstrantů s následným napadením jinou skupinou agresorů. Zde bylo procvičeno zvládnutí celé situace s následným oddělením znesvářených skupin. Další modelovou situací byl zákrok proti agresivní skupině při hromadném narušení veřejného pořádku, a to včetně nasazení policejních psů.

Cílem cvičení bylo procvičit taktické postupy pořádkových jednotek při hromadném zákroku, koordinaci jednotek na všech úrovních velení a vzájemnou komunikaci, což se velmi zdařilo.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Velkou zkouškou pro všechny policisty, ale i jejich čtyřnohé kamarády bylo sychravé a deštivé počasí, které ovlivnilo celý výcvik. Pořadatelé paradoxně tuto skutečnost „přivítali“, neboť i s takovými podmínkami je možné se při reálném nasazení setkat a je vhodné být připraven.

Velké poděkování patří bezesporu také společnosti Spolana Neratovice, která nám již podruhé poskytla zázemí pro celé cvičení v nepoužívané části rozlehlého areálu, kde nedošlo k žádnému omezení směrem k široké veřejnosti a organizátoři celého cvičení tak mohli prostory připravit tak, aby se co nejvíce přiblížily reálnému prostředí. Nechyběly tak ani výbuchy, kouř z dýmovnic a další pyrotechnické efekty.

Cílem tohoto cvičení bylo sladění taktických postupů u zákroků pod jednotným velením a harmonizace komunikačních kanálů a prostředků velení při narušení průběhu masových akcí.

Hosty tohoto cvičení byli také policisté ze Zemského policejního ředitelství z Braniborska, kteří se daného cvičení zúčastnili coby pozorovatelé. Jejich účasti předcházela návštěva Krajského ředitelství policie Středočeského kraje v závěru roku 2022, kdy je v průběhu tří dnů, které zde pobývali i se styčnou důstojnicí Policie ČR, Velvyslanectví České republiky v Německu, přijal policejní ředitel, generál Václav Kučera. V rámci jejich návštěvy jim plukovník Jan Štáf, vedoucí Odboru služby pořádkové policie z krajského policejního ředitelství představil organizaci policie, integrované operační středisko, ale především činnost pořádkových jednotek a jejich metody a postupy  v případě mimořádných událostí, rizikových sportovních utkání, kulturních akcí, demonstrací, pátracích akcí či dalších událostech.

Účast na tomto cvičení, které se odehrálo v areálu Spolany Neratovice i za účasti pořádkových sil z Libereckého kraje a dalších policejních součástí, bylo dalším bodem spolupráce, který vzešel z loňské návštěvy německých kolegů. V přípravě jsou i další setkání na česko-německé úrovni, na kterých se již aktivně, v rámci předem tematicky připraveného cvičení, budou podílet středočeské i braniborské pořádkové síly.

zdroj: kpt. Mgr. Pavel Truxa, tiskový mluvčí PČR

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments