Sobota, 20 dubna, 2024
NewsSpolečnost

Nemocný Adam z Boleslavi podstoupil první transplantaci. Maminka sleduje pokroky

Poslední dny zbývají do konce sbírky pro osmiletého Adam z Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi, který potřebuje léčbu kmenovými buňkami. Podle jeho maminky již byl na první transplantaci na Slovensku, která proběhla v pořádku.

Sbírku podpořilo již na 130 dárců, cílová částka 300 tisíc korun byla překonána, přesto lze ještě poslední dny přispět. O léčbě informovala Adamova matka Markéta v říjnu s tím, že syn byl v Malackách na Slovensku na první transplantaci. V nemocnici vše proběhlo hladce.

„Odebrali mu krev, z ní vyselektovali plazmu. Do ní dali kmenové buňky a transplantovali zpět. A plus látku, aby se kmenovky uchytily. Prý se budou výsledky dostavovat pomalu, postupně,“ napsala Markéta. Do Prahy nyní jezdí na kyslíkovou terapii, která při léčbě pomáhá.

Osmiletý Adam z Brandýsa potřebuje léčbu kmenovými buňkami. Pomáhají dárci

Maminka také zaznamenala první pozitivní změny v chování Adama. Jednoduchými slovy jí už několikrát odpověděl. „Řekla jsem mu „není hlad“ a on na to „Je!“. Pro někoho  prkotina, pro mě úžasný úspěch. Jednou sešel v domě schody a plynně u toho střídal nohy (wow),“ žasla maminka.

Další transplantace má naplánovány na leden a květen.

Adam měl dramatický příchod na svět, kdy musel byl resuscitován. Ve 13 měsících byl operován kvůli cystám a nahromaděnému mozkomíšnímu moku. Ve věku osmi let chodí do speciální školy, má dětský autismus, mentální postižení ADHD a epilepsii.

Foto: Markéta Bouajila

Přidat na Seznam.cz