Neděle, 8 prosince, 2024
O městěSvatováclavská pouť

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi je jedním z největších duchovních akcí v České republice. Tisíce poutníků i turistů míří každý rok 28. září do středočeského města, které je spojeno s kultem svatého Václava.

Svatováclavské slavnosti se podle historiků datují už do doby císaře Karla IV., který několikrát Starou Boleslav navštívil. V jeho době probíhaly oslavy svátku svatého Václava. V 16. a 17. století se k tomu začal slavit svátek Panny Marie a především uctívat Palladium.

Národní svatováclavská pouť
Národní svatováclavská pouť 2019

V roce 1925 byl zákonem přijatý svátek sv. Václava, o čtyři roky později v pátek 27. září 1929 vypukly velkolepé oslavy k připomínce tisíc let od smrti světce. Tehdy panoval celospolečenský názor, že vražda sv. Václava se odehrála v roce 929, nyní je to 935. Již několik dní před vyvrcholením oslav si lidé mohli na Pražském hradě prohlédnout korunovační klenoty. Následně tisíce lidí vzdávali holt světci k pomníku sv. Václava v Praze na Václavském náměstí. Přijeli také nejvyšší představitelé státu včetně T. G. Masaryka. O den později se konal průvod s lebkou sv. Václava z Vyšehradu na Pražský hrad. Lidé také jezdili do Staré Boleslavi, aby se sv. Václavovi poklonili.

Památky a zajímavosti Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Svatováclavské slavnosti přerušil komunistický režim, který jim nepřál, a tak neprobíhaly v masovém měřítku, ale jen skromně. První větší oslavy se konaly například v roce 1998. První ročník Národní svatováclavské pouti se konal v roce 2003. O její start se zasloužila kolegiátní kapitula a pražské arcibiskupství.

Výjimečná byla Národní svatováclavská pouť v roce 2009. Oslavy tehdy navštívil papež Benedikt XVI. v rámci své pouti v České republice. Papež Benedikt nejprve navštívil baziliku sv. Václava a místo mučednické smrti sv. Václava. Poklonil se také Palladiu země České. Bohoslužba se konala na proboštské louce a sledovalo ji 50 000 poutníků s 600 kněžími.

Podrobný program Národní svatováclavské pouti

Svatováclavské slavnosti se skládají z duchovní části. V kryptě baziliky sv. Václava se koná bohoslužba z vigilie slavnosti sv. Václava. Poté je přivítána relikvie sv. Václava, která je převezena z Prahy za přísných bezpečnostních opatření. Uložena bývá v kostele. Večer je ve znamení koncertu duchovní hudby v bazilice Nanebevzetí Panny Marie.

Na státní svátek 28. září se většinou na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi koná velkolepá bohoslužba. Účastní se ji čeští a moravští biskupové, politici a tisíce poutníků. Po dobu bohoslužby je vystavena relikvie svatého Václava a obraz Palladia země České.

Národní svatováclavská pouť 2019

Oslavy mají také svou lidovou část neboli Svatováclavskou pouť, na kterou zavítají stovky návštěvníků z města i okolí. Připraveny jsou stánky s občerstvením, suvenýry a náboženské předměty, konají se různé kulturní programy. V Hluchově je velká pouť s kolotoči a různými atrakcemi, v Letním kině Houštka zpívají známé i méně známé kapely. Celý program, který je většinou připraven na několik dní, vrcholí slavnostním ohňostrojem. V roce 2021 například začínaly již 25.9 vystoupením kapel jako Dekameron, Balage Band nebo Kamil Střihavka. Na rok 2022 jsou naplánované kapely jako Abraxas, Visací zámek, Vítkovo kvarteto nebo Mňága a Žďorp.

Parkovací zóny v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi

Na Svatováclavské slavnosti je nejlepší přijet MHD nebo vlakem, a to do Brandýsa nad Labem nebo Staré Boleslavi. Doprava ve Staré Boleslavi totiž bývá v době konání oslav omezena nebo zcela uzavřena. Do města jezdí autobusy z Prahy, ale i z okolích měst. Využít lze také vlak na trati Neratovice – Čelákovice. Auto můžete zaparkovat v novém parkovacím domě P+R u nádraží v Brandýse nad Labem. Parkování na 12 hodin tam stojí 20 Kč. Ve městě jsou zóny pro rezidenty, nebo místa s parkovacími automaty. Možnost ubytování je ve městě bohatá, lze si vybrat z penzionů, ale i hotelů.

V rámci oslav doporučujeme navštívit nejen církevní památky ve Staré Boleslavi, ale také Zámek Brandýs nad Labem, muzeum, synagogu, nebo se třeba vydat na procházku kolem řeky Labe. Na veškeré památky ve městě se můžete podívat zde. Tipy na výlety do okolí najdete na této stránce.

Zdroje:
http://www.maticestaroboleslavska.cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_svatov%C3%A1clavsk%C3%A1_pou%C5%A5
https://brandys.muzeumbrandys.cz/cz/koreny-svatovaclavskych-slavnosti
https://www.brandysko.cz/svatovaclavske-slavnosti/d-25452/p1=26833

Přidat na Seznam.cz