Čtvrtek, 18 dubna, 2024
ČelákoviceNewsZprávy

Lávka přes Labe v Čelákovicích získala ocenění

Dvě ocenění v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2022 si odnesla minulý týden rekonstrukce trati v úseku Lysá nad Labem – Čelákovice a doplnění lávky k mostu na železniční trati. Za Čelákovice se slavnostního předávání účastnil starosta Josef Pátek.

Vyhlašování vítězů probíhalo ve čtvrtek v Kutné Hoře za přítomnosti hejtmanky Petry Peckové, náměstků a radních Středočeského kraje. Titul Stavba roku Středočeského kraje 2022 získala Úprava ohlaví Plavební komora Hořín. Cenu hejtmanky Středočeského kraje osobnosti stavitelství za přínos Středočeskému kraji 2022 získal David Mateásko, městský architekt města Kolín.

Hasiči z Čelákovic bojují o titul jednotka roku. Hlasujte

Optimalizace traťového úseku Lysá nad Labem – Čelákovice a doplnění lávky k mostu na železniční trati Čelákovice byla oceněna takto: Nominace na titul Stavba roku Středočeského kraje 2022 a Zvláštní cena za stavebně konstrukční řešení

Porota stavbu ohodnotila takto:

Porota ocenila velmi kvalitně projektovanou, technicky, ekonomicky i krajinotvorně vhodně působící stavbu dopravní infrastruktury Optimalizace traťového úseku Lysá nad Labem – Čelákovice a zároveň s touto stavbou ocenila lávku pro pěší, která se stala součástí železničního mostu v Čelákovicích.

Porotu zaujalo lapidárně jednoduché, účinné a bezpečné kotvení konstrukce lávky pro pěší přímo k ocelovým svařovaným vazníkům hlavního mostního tělesa přes Labe v Čelákovicích. Modře natřená klasická konstrukce mohutných příhradových vazníků mostu působí velmi vzdušně, jednoduše a elegantně, jakoby bez tíže. Tím, že lávka montovaná z pozinkovaných pororoštů, je kotvena pod úrovní kolejiště na úrovni spodní pásnice vazníků, vytváří z podhledu výtvarný dojem lehké krajkové sukýnky hlavního mostu. Nádherná stavba, vtiskující místu na dlouhou dobu zážitek z konstrukční elegance evokující v mnohých historické skotské železniční mosty ze začátků zavádění železnice v 19. století, která se stala součástí významné železniční stavby.

Foto: Město Čelákovice

Přidat na Seznam.cz