Čtvrtek, 10 října, 2024
ČelákoviceKostelec nad LabemNewsZprávy

Labe v Kostelci nad Labem kulminovalo

AKTUALIZOVÁNO 16.9. Povodňová situace v Polabí je v rámci možností klidná. Labe na měřící stanici v Kostelci nad Labem ale v pondělí dopoledne dosáhlo na 3. stupeň povodňové aktivity. Kulminace následně proběhla v úterý ráno a hladina řeky začala klesat. Hasiči v neděli odpoledne zasahovali na novém přístavišti, kde uvízlo stavební molo. V Čelákovicích večer evakuovali chatovou osadu.

„Hladina Labe v Kostelci dosáhla dnes po desáté hodině III. stupně povodňové aktivity (680 cm a průtok 761 cm3/s). Nejedná se o stav, se kterým bychom se již při předchozích povodních nepotýkali. V roce 2023 Labe kulminovalo 27. prosince na necelých 720 cm při průtoku 713 m3/s. U této povodně očekáváme podobný průběh. Voda nás v tuto chvíli výrazně neohrožuje,“ uvedlo v pondělí město Kostelec nad Labem.

„V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením 3. SPA předpokládáme až během soboty a neděle,“ uvedli v pátek meteorologové.

Až do nedělního poledne platila také výstraha před silným větrem a do pondělí před silným deštěm. „V období od pátečního rána 13. 9. do neděle 15. 9. předpokládáme velmi vydatné srážky většinou od 100 do 150 mm. Po přechodném slábnutí srážek během neděle naprší v pondělí 16. 9. dalších až 35 mm,“ konstatovali meteorologové.

Vodní tok Stav v 22:00 (cm)Povodňový stupeň
Labe v Kostelci nad Labem696- setrvalý stav3. povodňový stupeň
Labe v Nymburku370 – setrvalý stav1. povodňový stupeň
Jizera v Předměřicích327 – rychle klesáŽádný
Povodňová situace na Praze-východ

Podle meteostanice umístěné v Brandýse nad Labem spadlo v pátek 39 mm srážek, v sobotu 37,4 mm. V neděli stanice naměřila 2,2 mm srážek, v pondělí pak 2,4 mm. Za září spadlo do 16.9. 101,2 mm.

Nejen město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, ale i Čelákovice a okolní obce aktivovaly povodňovou komisi. „Učiněny byly preventivní kroky pro zajištění volného toku. V tomto ohledu vás moc prosíme o odstranění věcí v blízkosti břehů, které by v případě zvednutí hladiny vody mohly činit bariéru,“ informovalo o víkendu město.

Doplnilo, že by se lidé neměli vydávat do lesa, kde hrozí pády stromů. Občané by se také neměli vydávat na povodňovou turistiku. Většina akcí byla přesunuta na jiné termíny nebo zrušena. Přehled najdete zde.

Aktuální situace

SDH Nehvizdy informoval, že v noci na sobotu a v ranních hodinách čerpal vodu v ulici Dubová a Toušeňská. V sobotu odpoledne pak v areálu DPD čerpali vodu, protože hrozilo vylití retenční nádrže na přilehlý chodník, silnici. Hasiči v Čelákovicích večer čerpali vodu ze střechy v ulici V Prokopě.

Město Brandýs-Boleslav uzavřelo v sobotu odpoledne lesopark Houštka, Hluchov a Ostrůvek. Vstupy do těchto lokalit budou označeny páskami a bariérami. Uzavřena je také Polabská cyklostezka na území města. Byl také evakuován jezdecký klub. „Moc vás prosíme, dodržujte zákazy vstupu a nepohybujte se v blízkosti Labe. Hladina může zejména v nočních hodinách stoupat opravdu skokově,“ uvedlo město s tím, že kvůli podmáčené půdě a sílícímu větru šlo k zemi už několik stromů a hrozí další pády. Oddělení krizového řízení ve spolupráci s MP zajistilo pro nejkritičtější dny útočiště pro lidi bez domova.

„Na základě informací z ČHMÚ byla uzavřena pravobřežní i levobřežní komunikace podél Labe. Obyvatelé v nejvíce ohrožených lokalitách v chatové oblasti byli vyzváni k opuštění chat. Byla uzavřena cyklostezka do Brandýsa nad Labem,“ uvedlo v sobotu večer město Kostelec nad Labem.

Nevyplnila se však původní predikce, že v noci na neděli stoupne Labe na třetí povodňový stupeň. Meteorologové očekávali v noci na pondělí. Dosaženo ho bylo ale až v pondělí dopoledne. Řeka stoupá naštěstí pomaleji.

SDH Veleň zasahovalo u zatopené ulice v Přezleticích a také u větvemi ucpaného můstku k místu, kde místní potok protéká soukromým pozemkem u rybníka na konci Veleně.

Město Brandýs-Boleslav v neděli v poledne uvedlo, že spolupracuje se starosty ohrožených obcí v rámci celé ORP. V této souvislosti bychom vás rádi upozornili, že byla uzavřena komunikace v Káraném u tzv. laguny směrem na Grado. Hasiči v neděli odpoledne také pomáhali na Ostrůvku u nově postaveného přístaviště, kde se zapříčilo jiné molo. „V Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi dnes voda utrhla stavební molo, které se zapříčilo o nové, ještě neotevřené plovoucí přístaviště. Hasiči těžkou technikou uvolnili zanesený průtok Labe mezi lávkou a břehem a poté i zapříčené molo,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. Přístaviště se mělo příští týden otevřít.

„Na stejném místě se také nahromadilo množství naplavených kmenů, které toto molo také ohrožovaly. Členové jednotky spolu s HZS Stará Boleslav tyto kmeny odstranili a také asistovali při vyjmutí mola z vody pomocí jeřábu,“ doplnili brandýští hasiči. Podle zjištění redakce není zatopena Houštka podobně jako byla loni v prosinci. Jizera totiž není tolik rozvodněna.

Hasiči Středočeského kraje zasahovali k večeru v Čelákovicích. „V Čelákovicích na Praze-východ proběhla evakuace chatové oblasti Ostrov. Ačkoli je řeka ještě ve svém korytě, očekává se její vylití během noci. Evakuováno bylo jedenáct osob. Nikdo evakuaci neodmítl,“ uvedli hasiči.

Půda není v dobrém stavu

Česká krajina dlouhodobě trpí. Plošná pole s minimem remízku, mezí, travnatých pásů jsou problémem. Intenzivní zemědělství s rozhlehlými poli, kde se střídají neustále ty stejně plodiny, přispívá ke špatnému vodnímu režimu. Pole nemají zdravou strukturu, ničí je hluboká orba, chybí organická hmota, a naopak jsou pole přehnojena. Půda obsahuje čím dál méně megafauny a mikroorganismů důležitých pro její funkci a stává se doslova mrtvou.

Ještě před 40 lety pole byla schopna zadržet až 350 litru vody na metr čtvereční, nyní je to pouze 60 litru. Projekt Intersucho naopak ve čtvrtek uvedl, že černozem je schopna 350 mm srážek zadržet. Půda je ovšem dlouhodobě utužena a voda po ni stéká jako po asfaltu. Přitom již existují metody regenerativního zemědělství, které pomáhají půdu uzdravit. Takových hospodařících subjektu je však zatím velmi málo.

„Kanalizovali jsme toky, dodali jim tak energii narovnáním a teď se budeme divit a pokaždé se bát, co taková vysoce energetická voda udělá. Řešení a skutečná prevence nejsou protipovodňové valy, zdi a pytle, ale systémová náprava krajiny a říční sítě,“ říká odborník na krajinu ze spolku Živá voda Jiří Malík.

Simulace vsaku vody do půdy

Foto: SDH Nehvizdy, Město Brandýs nad Labem- Stará Boleslav, SDH Veleň

Přidat na Seznam.cz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments