Čtvrtek, 18 července, 2024
SpolečnostTop

Král Karel III. zanechal stopu nedaleko Staré Boleslavi

Nedaleko Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi se nachází málo známá památka na nového krále Karla III., který se ujal vlády po zemřelé Alžbětě. V obci Ostrá totiž roste strom, který Karel III. zasadil.

Psal se rok 2000, kdy tehdejší princ Charles navštívil Českou republiku. V rámci jeho cesty zajel také do obce Ostrá u Lysé nad Labem, kde navštívil botanickou zahradu a centrum řemesel Botanicus. Doprovázel ho tehdy britský botanik Malcolm Stuart, majitelé firmy a samozřejmě mnoho lidí a významných osob.

Páv Rudolf byl odchycen. Čas teď tráví na zámku

Princi Charlesovi se líbil návrh arboreta Dagmar a Václava Havlových, které na místě vznikalo, protože Havlovi měli velkou sbírku ojedinělých dřevin z celého světa.

„Je mi velkým potěšením, že mohu být svědkem oživení zájmu o roli botanických zahrad, k němuž v posledních letech dochází po celém světě. Domnívám se, že to paradoxně může být tím, že si společnost stále více uvědomuje ztrátu potencionálně důležitých botanických zdrojů vinou přímého či nepřímého působení člověka. Je tedy velmi povzbudivé vidět návrh Arboreta Dagmar a Václava Havlových, které bude umístěno do organických zahrad společnosti Botanicus v Čechách,“ řekl tehdy princ Charles podle webových stránek arboreta.

Charles tam při své návštěvě zasadil dvojstrom – anglický dub a českou lípu, jako symbol přátelství obou zemí. Podle médií má strom nyní šest metrů a je v dobrém stavu.

Botanická zahrada Botanicus je v sezóně veřejně přístupná. Vstupné je pro dospělého 120 Kč, pro děti 70 Kč. O víkendech je otevřeno od 10–17 hodin. Botanicus najdete na adrese Ostrá 8, 289 22 Lysá nad Labem. Webová stránka je https://botanicus.cz/

Foto: repro youtube.com/Lavid

Přidat na Seznam.cz