Středa, 17 dubna, 2024
KrimiNews

Hledač pokladů našel u Mlékojed munici. Pyrotechnik granát odpálil

Na místo okamžitě vyjíždějí pyrotechnici, kteří ke každému podezřelému předmětu přistupují, jakoby šlo o nebezpečný nález, funkční munici. Zachovávají tedy nejvyšší míru bezpečnosti, aby při manipulaci nedošlo k explozi. Policisté přivolaní na místo nálezu, místo v dostatečné vzdálenosti zajistí tak, aby byl znemožněn přístup dalším nepovolaným osobám. V případech nálezu na odlehlých lokalitách, v polích, lesích, tam kde není ohrožen život osob a nehrozí způsobení škody na majetku, může být nebezpečný předmět likvidován přímo v lokalitě nálezu. Velmi často je však převážen k odborné  likvidaci na jiné k tomu určené místo.

Ne jinak tomu bylo i při nálezu dvou kusů  minometného granátu v lese u obce Mlékojedy dne 10. března 2024 v odpoledních hodinách. Pouhých sedm dní před tím ten samý hledač kovů nalezl v katastru obce Mlékojedy jeden minometný a jeden ruční granát. Na místo přivolaný pyrotechnik rozhodl, že minometný granát odveze k odborné likvidaci a ruční granát odpálí za dodržení všech bezpečnostních předpisů na vhodném místě v dané lokalitě. V lese nedaleko obce Hleďsebe našel dne 8. března 2024 jiný hledač kovů v pařezu stromu zabořený starý granát. I ten odvezli pyrotechnici z místa k odborné likvidaci.

Nálezce vždy zachoval duchapřítomnost, s municí nikterak nemanipuloval, zavolal na tísňovou linku a vyčkal na místě do příjezdu policie.

Při neopatrné manipulaci může dojít k vážným mnohdy smrtelným zraněním. Velmi často pokud osoba přežije, nese si trvalé následky celý život. Poznamenány jsou tak osudy nejen jednotlivců, ale i jejich blízkých.

Při nálezu podezřelého předmětu vždy dodržujte následující doporučení:

  • při nálezu výbušnin, zbraní nebo střeliva s nimi v žádném případě nijak nemanipulujte, nepodnikejte žádné kroky k jejich likvidaci
  • ihned volejte Policii ČR, nejlépe prostřednictvím tísňové linky 158
  • prostor nálezu je třeba ihned uzavřít před vstupem nepovolaných osob, zejména dětí
  • nepodceňujte ani staré a značně zkorodované výbušniny, střelivo nebo zbraně. Korozí může dojít k narušení systému pojistek a k výbuchu potom stačí v extrémním případě i nepatrný otřes způsobený dotykem lidské ruky
  • nezapomeňte poučit přiměřeně věku také své děti

Zdroj: por. Mgr. Markéta Johnová, Policie ČR

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 měsíc před

Místo nebylo moc zabezpečeno ,byl jsem od místa nálezu asi 15 metru

imbecilove
imbecilove
1 měsíc před

Mile deti, hezky poslusne poslouchejte co vam urednik rika.