Čtvrtek, 10 října, 2024
ČelákoviceKrimiNews

Falešný bankéř obral ženu z Čelákovic o 427 tisíc

V úterý 26. dubna tohoto roku kontaktoval telefonicky falešný bankéř 52letou ženu z Čelákovic, kterou pod známou legendou ohrožení finančních prostředků na jejím bankovním účtu vmanipuloval do provedení finanční transakce.

Důvěřivá žena postupovala dle přesných instrukcí podvodníka a z obavy o své úspory provedla výběr veškeré hotovosti z „ohroženého“ bankovního účtu. Následně přistoupila na údajně dočasné vložení finančních prostředků do kryptoměn, čímž měly být peníze ochráněny do doby, než se problém s ohroženým účtem vyřeší.

Bikepark Hluchov byl otevřen

Finanční hotovost po opětovném zaslání QR kódů vložila do daného bitcoinmatu a to celkem v 13ti vkladech do kryptoměny. Peníze však nenávratně zmizely ve virtuální peněžence podvodníka, který tak ženu připravil o 427 tisíc korun.

Rady, jak nenaletět podvodníkům

Oproti online převodům je tento přístup ještě více rizikový. Hotovostní transakce nemůže banka v případě podezření zastavit ani zablokovat a jakmile je převod na kryptoměnu realizován, nejde ho už prakticky nijak zvrátit.

  • Vždy si důvody takových telefonátů ověřujte na oficiálních kontaktech bankovních či finančních společností či dalších organizací, za které se podvodníci v dané chvíli vydávají.
  • Pamatujte, že banky ani Policie České republiky s provozovateli tzv. vkladomatů nespolupracují.
  • Případné ohrožení bankovních účtů klientů řeší banky samy a nepotřebují k tomu zasílání přístupových údajů či údajů z platebních karet.
  • Nikdy nenakupujte kryptoměny na adresy, které Vám někdo jiný předá ani je na takové adresy nepřevádějte, pokud nejde o legitimní a vámi zamýšlenou platbu.

Zdroj: por. Bc. Lucie Nováková, tisková mluvčí PČR

Přidat na Seznam.cz