Exkurze za boleslavskými obojživelníky: Vzácný nález čolka i žádaný netopýří trus
Polabské toulky přírodou pořádá již 6. rokem v našem území (Brandýs, Čelákovice a okolí) místní akční skupina MAS – Střední Polabí. Jedná se o každoroční cyklus vycházek do přírody s doprovodem a výkladem odborníka na zvolené téma a dubnové Žabí svatby jsou v něm tradiční stálicí.
Slunečný sobotní den 22. dubna přilákal hojně účastníků, na startu vycházky v areálu Staroboleslavského dvora (kterému tímto patří poděkování za poskytnutí prostoru a zázemí) se jich sešlo kolem padesátky.
Po obligátním přivítání, technických pokynech jako neplašit ve Dvoře koně a vysvětlení, co vlastně MASka je, si převzal slovo náš nový lektor. Hydrobiolog Radomír Studený přijel až ze vzdáleného Liberecka a hned na místě se ukázalo, že jsme s jeho výběrem měli šťastnou ruku. Vtipným, a přitom erudovaným výkladem, po celou dobu nejen udržel pozornost posluchačů, ale vyvolával i výbuchy smíchu.
Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.
Jako první jsme si prohlédli trochu netypickou lokalitu – velkou umělou tůň na folii v areálu Staroboleslavského dvora. Řekli jsme si, proč i takovéto umělé tůně mají smysl, že majitel u takovýchto malých nádrží musí volit mezi rybami a ostatními živočichy, jak takové nádrže vytvářet tak, aby byly co nejtrvanlivější, nejvzhlednější a živáčkům nejpřívětivější.
Další zastávkou byly nedaleké lesní tůně před několika lety obnovené za peníze dobročinného obchodu Dobromysl, provozovaného rovněž MAS – Střední Polabí. Tady už jsme se pokochali prvními žabími úlovky – do tůní nakladl snůšky skokan štíhlý, ve vodě rejdili první vykulení (odborný termín používaný u žab pro „vykulit se z vajíčka“) pulci.
Následoval delší přesun lesem ke zlatému hřebu exkurse – soustavě tůní v bývalém slepém rameni Okrouhlík. Na vzniku tůní má zásluhu rovněž MASka, i když břímě administrace i realizace tentokrát nesl spolek Mokřady a management z Jihlavy. Velký podíl na jejich vzniku má i vlastník pozemku obec Lhota, jejíž starostka paní Kratochvílová byla mezi přítomnými.
Tůně jsou zde na přirozené spodní vodě, posazené v krásném přírodním prostředí, nezastíněné, výborně morfologicky provedené a tak vydávaly jeden poklad za druhým. Mimo spousty na ně vázaných bezobratlých (na rákosí posedávaly desítky šidélek, po hladině rejdili brouci vírníci a ploštice bruslařky, z vody jsme vytáhli vícero larev vážek…) a již dříve viděných snůšek skokanů štíhlých to byly hlavně dva druhy čolků včetně nádherného samečka silně ohroženého čolka velkého, prvonálezu v místě a pokud je nám známo, i v širším okolí.
Rybník ve Staré Boleslavi
V tuto chvíli bylo však nadšené zkoumání vodních obyvatel nevhodně přerušeno. Pan včelař, který si po okraji Okrouhlíku rozmístil početné úly, stejně jako my neodolal krásnému počasí, přijel a začal se přebírat v domovech svých chovanců. Včelky, doteď si smírně hledící shánění včelí pastvy, začaly být nervózní a posléze skutečně naštvané. Brzy nás přinutily ke spěšnému ústupu nejhůře schůdnou cestou skrz močály a vrbičky, který se zdařil bez větších problémů asi jen díky cestičkám vyšlapaným v hustém porostu divokými prasaty.
Menší část účastníků se vypravila ještě k poslední destinaci – rybníčku u Staré Boleslavi, kde byl uloven podběrákem obří exemplář skokana skřehotavého, po půl hodině obdivování dětskými účastníky pokřtěný na Karla. Zde také proběhl zlatý hřeb programu, závěrečný kvíz, kde kromě hezkých drobných odměn byla hlavní cenou sklenice netopýřího trusu. Nevábná hmota je skvělý stimulant a hnojivo pro kvetoucí rostliny a po popisu jeho zázračných vlastností chtěli tuhle cenu opravdu všichni. Nakonec to dopadlo tak, že nejvážnější zájemci vyklepávali rychle drobky a dojídali zbytky z krabiček na svačinu a vítězka jim odsypávala po trošce tohoto květinového elixíru.
Pokud s námi budete chtít jít příště, nejbližší vycházka s názvem Vítání ptačího zpěvu se koná 27.5. 2023 v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. Zaměřená bude (jak jinak) na ornitologii, součástí by měly být odchyty ptáků s kroužkováním a ukazováním z ruky.
Pozvánky na Toulky najdete na webu www.polabsketoulky.cz a facebooku MASky www.facebook.com/strednipolabi, o podrobnější informace nebo žádost o zařazení do adresáře k rozesílání pozvánek (nejen na Toulky, ale i na jiné na přírodu zaměřené aktivity) si můžete napsat na mail neubergova@strednipolabi.cz.
Autor: Eva Neubergová, MAS – Střední Polabí
Foto: MAS – Střední Polabí