Čtvrtek, 18 dubna, 2024
Příroda a ekologieTop

V Dřevčicích byly pokáceny túje u hlavní silnice. Chystá se výsadba

Desítky tújí, které lemovaly hlavní silnici, pokácela v uplynulých dnech obec Dřevčice. Důvodů měla několik – stromy byly v horším stavu, ohrožovaly bezpečnost silničního provozu či ekonomické důvody. Chystá se však nová výsadba.

Každý, kdo procházel nebo projížděl obcí Dřevčice, si nemohl nevšimnout velkých tújí, které tvořily živý plot mezi silnicí a domy. Desítky let staré stromy byly mohutné a bez nadsázky by se je dalo označit jako přírodní dominantu obce. V polovině března však postupně zmizely a zůstaly po nich jen nepatrné pařezy.

„Hlavním důvodem bylo to, že túje byly dlouhodobě nedostatečně udržované a jsou nevhodné do prostoru, kde z bočních ulic vyjíždějí auta na poměrně dost frekventovanou komunikaci. Měli jsme tu již několik kolizí,“ informovala server Aktuálně z Brandýska starostka obce Eva Šafarčíková.

Je neobvyklé sucho. Krajský úřad zakázal rozdělávání ohně

Vypočetla, že roční náklady na údržbu tújí byly 250 tisíc korun. Prořez podle ní již nebyl možný, protože pod 10 centimetry zelených větví již byla suchá část. Túje navíc byly po vysazení svázány drátem, který nikdo neodstranil a zarostl do dřeva. Stromy tak postupně odřezával.

Podle starostky s kácením souhlasil odbor životního prostředí, policie i majitelé přilehlých domů. „Důvody k mému konečnému rozhodnutí byly bezpečnost silničního provozu, estetika místa, kde žijeme, a ekonomická stránka věci z dlouhodobého hlediska,“ konstatovala starostka.

Kauza Hrušovských sadů je u ledu. Na tahu je kraj

Místo ale nezůstane ladem. Nejprve budou vyměněny lampy veřejného osvětlení včetně položení elektrických kabelů a následně bude zahájena výsadba. Během roku 2023 budou vysazeny keře ptačího zobu a menší stromy.

Starostka vypočetla, že během jejího osmiletého funkčního období bylo v Dřevčicích vysázeno více než 200 stromů. „Podařilo se nám s dobrovolníky na cca 45 dosavadních brigádách ve volném čase vyčistit desítky let neudržované okolí obce, kde stromy sázíme pro budoucí generace pro potěšení příchozích, ptáků a zvěře,“ podotkla Šafarčíková.

Foto: Aktuálně z Brandýska

Přidat na Seznam.cz