Pondělí, 27 května, 2024
NewsSpolečnost

Chata Bohumila Hrabala se otevře za dva roky. Letos jen na jeden den

Středočeský kraj koupil na konci roku 2021 chatu spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Zaplatil za ní 9,9 milionu korun. Veřejnosti se otevře zřejmě v roce 2024 na 110. výročí narození významného umělce. Zájemci ovšem dostanou možnosti i letos.

Chatu s pozemkem o výměře 3500 m2 prodával majitel přes realitní kancelář a Středočeský kraj dal jasně najevo, že o ní stojí. Původně byla cena 11,9 milionu korun, ale po jednáních schválilo zastupitelstvo nákup nemovitosti s cenou o dva miliony nižší. Po vyřízení všech formalit, bude chatu v Kersku spravovat Polabské muzeum, které se již několik desítek let stará o expozici Bohumila Hrabala v muzeum v Nymburce.

„Našim záměrem je vytvoření místa, kde Bohumil Hrabal velmi rád pobývat a kde vytvořil spoustu svých skvělých literárních děl. Některé z nich se staly i předlohou pro filmová zpracování – například Slavnosti Sněženek, které v Kersku byly nejen napsány, ale i natáčeny oskarovým režisérem Jiřím Menzlem,“ uvedl Jan Vinduška z Polabského muzea.

Nehvizdy mají nový památník parašutistů z Operace Anthropoid

Venkovní expozice má přiblížit zajímavou historii osady Kersko i ukázat osadu ve filmu. Muzeum chce chatu přiblížit co nejvíce do podoby, v jaké ji užíval Bohumil Hrabal. Pomoci má aplikace, která ukáže virtuální prezentaci chaty, ale také další prostor, jenž by měl sloužit k workshopům a seminářům.

„Podle našich aktuálních plánů a předpokladů, by chata mohla být veřejnosti zpřístupněna ideálně na jaře 2024, kdy na 28. 3. 2024 připadá 110. výročí narození Bohumila Hrabala,“ konstatoval Vinduška.

Nadšenci se ovšem mohou do chaty podívat i dříve. Dveře se otevřou na jeden den 5. února na 25. výročí spisovatelova úmrtí.

Polabské muzeum přiblížilo stručnou historii chaty v Kersku

Objekt chaty č. ev. 274, nacházející se v severozápadním okraji polesí v Kersku, Bohumil Hrabal koupil v roce 1965 od sester Trnkových za své první literární honoráře.  Původní „weekendový domek“ byl postaven v roce 1940 pro Annu a Boženu Trnkovy a Jarmilu Langovou.

Jednalo se o malý přízemní objekt s valbovou střechou o jedné obytné místnosti s kuchyňkou, toaletou, spíží a otevřenou vstupní verandou. Autorem projektu domku byl Ing. arch. Bóža Dvořák, který jinak působil především na Pardubicku. Bohumil Hrabal v roce 1967 přistavěl patro a garáž. s pochozí střechou, o rok později přistavěl na severní straně dřevěnou kůlnu a v roce 1970 polovinu terasy nad garáží zastřešil prosklenou verandou. Bohumil Hrabal v Kersku střídavě pobýval přes 30 let, až do konce roku 1996.

Nový majitel, který chatu získal na základě odkazu po Hrabalově smrti, ji upravil pro své potřeby a do nedávné doby užíval jako rekreační objekt. Konstrukce domku se z velké části zachovaly v podobě, kterou jim daly stavební úpravy Bohumila Hrabala. Chybí pouze zábradlí a schody na terasu nad garáží a kůlna na severní straně.

Zdroj: Polabské muzeum

Přidat na Seznam.cz