Pondělí, 15 července, 2024
DopravaNews

Brandýs obsadil první příčku v nehodovosti cyklistů. Bourá se před úřadem

Portál nehod minulý týden zveřejnil statistiku nehodovosti cyklistů. Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav v ní obsadilo nelichotivou první příčku. V centru města před úřadem se totiž bouralo nejvíce s nejvyšší způsobenou škodou.

Portál nehod se zaměřil na místa, kde dochází k nehodám, a také na příčinu kolizí. Tu jednoznačně vede nedání přednosti v jízdě. Počet nehod s létem vždy narůstá. Loni to bylo celkem 4163 střetů, ve kterých figurovali cyklisti.

Policie zastavovala cyklisty pod zámkem. Kontrolovali kola i jízdu po chodníku

Server zveřejnil také nejrizikovější místa. „Nejrizikovějším místem je pro cyklisty rušná křižovatka v centru Brandýsa nad Labem před městským úřadem, kde se „potkávají“ dvě hlavní náměstí, Masarykovo a Komenského. „Za rohem“ je navíc turisty – a i těmi na kolech –  vyhledávaný zámek a zámecké zahrady. Hustý provoz automobilů, cyklistů i chodců spojený s nepozorností a nerespektováním přednosti v jízdě – výsledkem tohoto mixu jsou střety automobilů a cyklistů se škodou za poslední dva roky podle odhadu Policie ČR ve výši 170 000 Kč,“ uvedl Portál nehod. Za poslední dva roky zde došlo k pěti nehodám.

Druhé místo obsadil Nymburk se stejným počtem nehod, ale se škodou 117 tisíc korun. Třetí místo také s pěti kolizemi Břeclav. Škoda zde byla vyčíslena na 75 tisíc korun.

U nehod zaviněných cyklistou je nejčastější příčinou podle analýzy Portálu nehod nezvládnutí řízení kola a nevěnování se plně jízdě (65 % nehod). Druhou nejčastější příčinou je pak nedání přednosti (18 % ze všech nehod). U nehod, kde viníkem byl řidič, je nejčastější příčinou nedání přednosti (44 %) a nevěnování se plně řízení vozu (38 %).

Celou statistiku můžete zhlédnout zde.

Přidat na Seznam.cz