Čtvrtek, 30 května, 2024
NewsZprávy

Brandýs-Boleslav je třetí nejlepší místo k životu v ČR

Vedení města Brandýs nad Labem – Staré Boleslavi si ve středu převzalo ocenění od autorů projektu Obce v datech. Naše město se totiž umístilo na bronzové příčce v indexu kvality života v ČR a na 2. místě v krajské kategorii. Index hodnotí kvalitu života ve 206 obcích v ČR.

„Naše město je třetí nejlepší místo k žití v ČR a druhé ve Středočeském kraji. Vyplývá to z již tradičně vyhodnocovaného Indexu kvality života, který porovnává obce s rozšířenou působností podle desítek kritérií. Ocenění z rukou zástupce poradenské společnosti AQE Jana Havránka převzal starosta města Robert Pecha a místostarosta Jan Jirovský,“ napsalo město v týdnu.

Z obcí ve Středočeském kraji získalo město Brandýs-Boleslav stříbrnou pozici. Naše město obdrželo v roce 2023 index kvality života 8,4 bodů, předloni to bylo 7,8 bodů. Nejvíce město získalo v kategorii Indexu dojezdu do nemocnice 9,7 bodů, Indexu hmotné nouze 9,7 bodů a Indexu nezaměstnanosti 9,6 bodů. V tomto hodnocení bylo předloni na 1. místě ve Středočeském kraji, tentokrát je to 2. místo. Naopak ve srovnání s celou ČR si polepšilo z 5. místa na 3. Dobře si město vedlo i v indexu dopravních nehod, je na 7. příčce z obcí ve Středočeském kraji.

Naopak nejhorší umístění bylo v kategorii Indexu kapacity základních škol 0,9 bodů (v roce 2022 0,2 bodů), Indexu finanční dostupnosti bydlení 1,0 (v roce 2022 0,5 bodů), Indexu kapacity mateřských škol 2,1 bodů (v roce 2022 0,6 bodů) a v Indexu chráněných území s 0,8 body.

Z okolních měst dopadla nejlépe Mladá Boleslav s Indexem kvality života 5,2, dále Lysá nad Labem a Neratovice 4,1 a Mělník, který má pouze 2,9 a obsadil 166. místo. Čelákovice v průzkumu uvedeny nejsou. Všechny indexy si lze prohlédnout zde. Celkově žebříček vyhrály Říčany s hodnocením 10,0 a na druhém místě Praha s 9,2 body.

Jak hodnotíte život ve svém městě? Oznámkujte jako ve škole

Nahrávání ... Nahrávání ...

„Na špičce i u dna žebříčku jsou změny malé. Žebříček opět vede obec Říčany. Na druhém konci Orlovou vystřídala Karviná. Zásadní je ovšem pohyb v rámci republiky. Praha stojí na vrcholu, ale bez dynamiky změny. I města v jejím orbitu, umístěny vysoko v pořadí, stagnují či spíše klesají. Naše data jasně ukazují na rostoucí trend menších měst s ucelenou občanskou infrastrukturou – školy, obchody, lékaři, spolky apod., ve kterých je nejlepší poměr kvalita životy a životních nákladů,“ uvedli v prosinci autoři projektu.

Foto: Město Brandýs-Boleslav

Přidat na Seznam.cz