Rozšiřuje se mozaikovitá seč. Město ušetří půl milionu a zlepší se mikroklima
Každoroční evergreen o tom, kdy a kde sekat, zažívá zrovna největší boom. Město rozšiřuje místa, kde probíhá mozaikovitá seč. Část se seká, část ne.
Mozaikovitá seč je vlastně jednoduchý princip, kdy se na ploše ponechají části trávy neposekané. Mají většinou různé tvary, jako pruh, čtverec, kruh nebo nějaké ornamenty. Tráva se na takových místech seká třeba jen dvakrát do roka místo šestkrát.
K čemu je to dobré? Mozaikovitá seč pomáhá zlepšovat životní prostředí a mikroklima ve městech a obcích. Půda i porost tak lehce nevyschne, je odolnější proti suchu, může poskytovat vhodný biotop pro bezobratlé živočichy, ale i ptáky a savce. Poskytuje potravní možnosti. Neposekaný prostor má mnohem nižší teplotu, než tráva vysekána na krátko či asfalt. Snižuje se tak i teplota okolí.
Nevýhodou je často kritizovaný výskyt klíšťat, proto je vhodné umístit neposekaná místa do prostor, kde je menší pohyb lidí. Jelikož mozaikovitá seč zvyšuje biodiverzitu lokality mohou se tam více vyskytovat predátoři klíšťat, mezi které patří mravenci, brouci, dravé vážky, mouchy i vosy, ale také obojživelníci a plazi. Specialistkou na klíšťata je pak vosička Ixodiphagus hookeri, která klade vajíčka do larev klíšťat a vylíhlé vosí larvy pak žerou larvy klíšťat.
Radní pro životní prostředí Pavel Veselý (ODS) serveru Aktuálně z Brandýska řekl, že mozaikovitá seč probíhá už několik roků v Central parku a Sadu Pampeliška, nyní radnice po celém městě seká méně. Například na Sídlišti U Nádraží jsou vysekané úzké pruhy a prostor kolem chodníku, jinak je tráva delší. Město do těchto míst bude rozmisťovat také informační cedule.
„V letošním roce jsme ušetřili kolem 500 000 Kč, všechny ušetřené peníze půjdou opět do zeleně – nová výsadba nebo obnova,“ podotkl radní Pavel Veselý.
Foto: Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav