Pátek, 22 listopadu, 2024
Tipy na výlety

Tip na výlet: Skalní hrad Drábské světničky

Nad řekou Jizerou na dohled z rychlostní silnice se tyčí dávný skalní hrad Drábské světničky, které vystupují zpoza hustého lesa a jsou jakýmsi nedobytným hlídačem okolí. Projít celý skalní komplex s krásami Českého ráje zabere několik hodin, výhledy do okolí ale za tu námahu určitě stojí.

Cestiček do skalního hradu vede několik. Asi nejpříjemnější, pro ty, kteří neholdují dlouhým výšlapům, je od místa zvaného Krásná vyhlídka. Dostanete se tam pohodlně autem od obce Zásadka a Mužský, po cestě si dávejte pozor, protože při příjezdu vás budou sledovat ostřížím zrakem pštrosi a koně. Zaparkovat je možné u penzionu, kde nejdete podrobné turistické informace.

Krvavá bitka v Libici nad Cidlinou je dodnes záhadou

Příhrazské skály, ve kterých kromě Drábských světniček najdete také zříceniny skalních hradů Klamorna, Hynšta a Stará Hrada, jsou doslova protkány turistickými trasami všelijakých barev. Okolo vede také cykloturistická trasa. Pokud půjdete od rychlostní silnice nebo nádraží, připravte se na pořádný výšlap do kopce, inu hrady se vždy tyčily nad okolním terénem.

Ať již vás nohy povedou kteroukoliv trasou, určitě se projděte tzv. Studeným průchodem, dovede vás k němu turistický rozcestník. Je to ani ne dva metry široký průchod mezi obrovskými skalními stěnami, ve kterém se i ve velkých vedrech ochladíte.

Záhadné světničky a kaple

Lehké to s terénem určitě neměli ani stavitelé ve 13. století, kteří kromě vytesání několika světniček do pískovcových skal, museli také na jejich vrcholy dopravit mnoho dřeva na střechu, ale i na roubenky, aby měli obyvatelé kde složit hlavu. Podle některých zpráv byl prostor mezi skalami pokryt dřevěnou podlahou. Ty pochopitelně zmizely v propadlišti dějin a zbyly pouze jednotlivé světničky, u kterých, kromě jedné, není známa jejich funkce.

Jediná světnička, u které lze s velkou pravděpodobností určit, k čemu složila, je kaple. Příchozí se do ní dostanou po několika schodech a úzkým průchodem mezi skalami, poznáte ji ale hlavně tím, že vchod je opatřen mřížemi, které se ale nezamykají. Biblické výjevy budete hledat marně, na zdech se pouze dočtete, kdo koho miluje a kdo tam kdy byl.

Tip na výlet: Posvátná hora Říp a Roudnice nad Labem

Ve vedlejší místnosti, která možná patřila knězi, je dnes táborové ohniště a nepořádek od kempujících turistů, kteří zneužívají toho, že je hradní komplex otevřený nepřetržitě. Tehdejší obráncům skalního hradu sloužila k obraně velká roubená věž, její zbytky jsou patrné na nejvyšším bodě skalního komplexu. Nejen z jejich oken či cimbuří měla posádka rozhled širokého okolí a na důležitou cestu vedoucí údolím Jizery.

Výhled na Bezděz 

Nebyl by to český hrad, kdyby v jeho minulosti neměli prsty také husité. Drábské světničky byly totiž po svém zániku obnoveny právě v době husitských válek. Po zničení nedalekého kláštera je zřejmě obývali až do proslulé bitvy u Lipan. Jiné teorie odvolávající se na katolickou kapli, ale tvrdí, že světničky byly katolickou oporou proti kališnickému Valečovu.

Skalní hrad poté postupně zanikal, fungoval už jen jako ukryty vojsk či vesničanů v období třicetileté války, ale i obou válek světových.

Jak už bylo zmíněno, hrad je přístupný neustále. Vstup je dřevěným domkem, který kdysi zřejmě sloužil jako pokladna. Cestovatelům je před vstupem do komplexu k dispozici posezení s několika málo informačními tabulemi. Na jedné z nich se návštěvníci mohou dozvědět, že název Drábské světničky souvisí s domněnkou, že se zde ukrývali drábové – loupežníci.

Že to není typický hrad je jasné na první pohled. Projít všemi světničkami s výhledem na letiště Bezděz nebo Ještěd, dá zabrat i mladým nohám. Desítky strmých schodů a úzké uličky, které při sebemenším dešti či sněžení kloužou, nejsou pro každého návštěvníka. S rozmyslem by se na tuto túru měli vydávat také rodiče s malými dětmi nebo lidé se psy. Co zřícenině hradu chybí je alespoň krátký textový průvodce v jednotlivých částech komplexu. 

Zdroj: www.toulkypocesku.cz

Přidat na Seznam.cz