
Seriál o počasí v Brandýse: Webová stránka nabitá informacemi o počasí
V minulém díle jsme se zabývali měření dat stavu prostředí, tedy nejenom ovzduší. Dnes bychom mohli nahlédnout na způsob jejich zpracování a prezentace.
Základní zpracování některých dat probíhá už na elektronických obvodech, k nimž jsou senzory připojeny. Ve své většině se jedná o tzv. vysílací jednotky, má stanice má k dispozici 4 kusy. Některé senzory však mají svou vlastní speciální elektroniku a své vlastní zpracování dat – např. čidla kvality ovzduší, výška sněhové pokrývky apod., případně se data nijak nezpracovávají a posílají dál – např. dešťové srážky.
Veškerá zmíněná elektronika na tomto stupni zpracování pochází z projektu WeatherDuino, v němž mám tu čest být testerem a vývojářem.
Další stupeň zpracování ve většině případů probíhá na tzv. přijímací jednotce, umístěné v interiéru. Spojení s vysílacími jednotkami nebo jinými zařízeními probíhá bezdrátově. Tato jednotka je pouze jediná, opět z vývoje WeatherDuino.
A poslední stupeň lokálního zpracování dat probíhá na serveru meteostanice se softwarem CumulusMX. Tento program má i svou vlastní webovou část, která je pak použita pro prezentaci dat veřejnosti. Paralelně s tímto procesem probíhá předávání dat různým společnostem, zabývajícím se jejich sběrem a zpracováním.
Na webu meteostanice pak najdete, jak už bylo řečeno, přímý výstup většiny údajů, tedy jejich okamžitý stav, obvykle aktualizovaný v periodě 5 min. – to jsou stránky „Now“, ale také jejich různé statistiky. Mezi nejvyhledávanější patří grafické zpracování „Charts“, případně denní zpracování extrémů „Max/min“. Z pohledu zdravotních dopadů jsou důležité i stránky „AQM“, popisující kvalitu ovzduší a její vliv na naše zdraví.
Dlouhodobé záznamy najdete na stránkách „Reports“ – zpracování dle zmíněné metodiky NOAA. Někteří uživatelé rádi prohledávají stránky „Records“, tedy záznamy o naměřených extrémech v historii stanice.




Ovšem největší význam osobně přikládám stránkám „Forcast“, kde jsou kromě lokalizovaných předpovědí publikovány i vydané výstrahy, ale třeba i předpověď viditelnosti polární záře.
Na webu naleznete i odkazy na některé meteorologické společnosti, které data z mé stanice odebírají, pod záložkou „Externals“. Dále pak najdete pod složkou „URLs“ odkazy na některé zajímavé aplikace, případně pod „ADS-B“ odkazy na sledování letadel. Zde jsem také už několikaletým přispěvatelem dat.
Poslední poznámka se týká použití uvedených dat. Veškerá mnou získaná data podléhají přísně nekomerční prezentaci, jejich jakékoliv zpoplatnění je tedy dle použitých licencí zakázáno. Touto poznámkou uzavírám sérii článků o své meteostanici, v případě zájmu se však můžeme samozřejmě k celé problematice vracet. Současně mi dovolte poděkovat jak provozovateli webu https://aktualnezbrandyska.cz/ za publikaci článků, tak vám, čtenářům, za vaši pozornost.
Připravil: Zdeněk Hornych, https://brandys.my-meteo.net/

Palec nahoru
Děkuji, pane Krylove.