NewsSpolečnost

Nemocnice v Brandýse nad Labem lečí 1000 pacientů s onemocněním ledvin. Důležitá je prevence

Léčba pacientů s chronickým onemocněním ledvin je problematická především v tom, že pacienti na ni přichází příliš pozdě. Při selhání ledvin je jediným možným řešením transplantace nebo dialýza, která je však pro zdravotní systém velice nákladná. Na nefrologické ambulanci brandýské nemocnice se tomu snaží předcházet. Překážkou však často bývá nedůslednost pacientů v dodržování režimových opatření. Pro odhalení poškození ledvin je klíčové preventivní vyšetření, na které upozorňuje i Světový den ledvin.

Nefrologická ambulance v Nemocnici Brandýs nad Labem poskytuje komplexní péči s onemocněním ledvin téměř 1000 pacientům. Nebezpečí selhání ledvin je především v tom, že zpočátku nebolí, a pacient o něm nemusí vůbec vědět. „K prvním výraznějším příznakům, které mohou odkazovat na obtíže s ledvinami, patří vysoký krevní tlak, únava a celková slabost vyvolaná střádáním odpadních látek v těle. K dalším projevům patří otoky nohou či obličeje, pachuť v ústech nebo obtíže s močením. Když ledviny nemohou odvádět toxiny a neregulují minerály, mohou se příznaky ledvinového onemocnění projevit také na kůži – bývá suchá a nepříjemně svědivá. Vyšetření nelze v těchto případech odkládat,“ upřesňuje MUDr. Michaela Miarková Poljaková, vedoucí nefrologické ambulance brandýské nemocnice.

Nejohroženější skupinou tohoto onemocnění jsou pacienti s cukrovkou 2. typu, lidé starší 65 let, dále lidé s vysokým tlakem a problémy s cholesterolem. Jedinou možnou cestou odhalení tohoto onemocnění je preventivní vyšetření u praktického lékaře, které by měly hlavně tyto rizikové skupiny absolvovat minimálně jednou za rok. Provádí se rozbory krve a moči, které zohledňují hladinu kreatininu v krvi a nález bílkoviny v moči.

Přihlaste se k odběru nejzajímavějších článků, který vyšly v uplynulém týdnu.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Z dat nefrologické ambulance vyplývá, že až polovina všech pacientů přichází ve stadiu špatné funkce ledvin, kdy jsou možnosti nefrologické terapie velmi omezené a dialýzu lze oddálit jen na krátko. Klíčové je v tomto dodržování režimových opatření. „Léčba ledvinového onemocnění je velice komplexní. Pacienti se ale nesmí spoléhat na zvyšování dávek léků. Musí se zaměřit na úpravu stravy, redukci hmotnosti, omezení kouření či pravidelný pohyb. U řady z nich to bývá velmi obtížné, musí si ale uvědomit, že životnost ledvin není dlouhá,“ doplňuje MUDr. Poljaková.

Onemocnění ledvin může také ovlivnit počátek dalších onemocnění, například kardiovaskulárních. Při prvních známkách ledvinného přetížení by měli pacienti přejít na odborného specialistu nefrologické ambulance, která na základě žádanky od praktického lékaře či diabetologa, kardiologa nebo urologa může zahájit další vyšetření a vhodnou metodu léčby.

Na důležitost preventivních vyšetření a včasný záchyt tohoto onemocnění upozorňuje Světový den ledvin, který letos připadal na 13. března.

Zdroj: Daniela Schnurpfeil, Nemocnice Brandýs nad Labem

Přidejte si Aktuálně z Brandýska jako svůj oblíbený titul na Google zprávách.
Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments