Karbofuranoví traviči v Polabí. Našli se tři otrávení dravci, dva nepřežili
Záchranná stanice Huslík společně s Českou společností ornitologickou řeší další tragický případ otravy chráněných dravců, informovali v neděli ochranáři na své facebookové stránce. Tentokrát došlo k otravě dvou luňáků červených a jedné káně lesní poblíž obce Přerov nad Labem. Káně bylo okamžitě přijato do záchranné stanice a jeho zdravotní stav se postupně zlepšuje. Bohužel oba luňáci podlehli silnému jedu dříve, než jim mohlo být poskytnuto jakékoliv ošetření.
Díky satelitním vysílačkám, které byli oba luňáci vybaveni, se podařilo jejich těla rychle dohledat. Bohužel laboratorní testy potvrdily, že příčinou jejich smrti byla otrava zakázaným pesticidem karbofuranem, jehož činidla působí prakticky okamžitě. Celá událost byla nahlášena Policii ČR, která zahájila prověřování případu.



Záchranná stanice připomněla, že karbofuran se v minulosti často používal v zemědělství jako insekticid k hubení škůdců na různých plodinách, včetně kukuřice, řepy, slunečnice, brambor a řepky. Tento pesticid byl v Evropské unii zakázán již v roce 2008 a jeho použití, prodej i skladování jsou ilegální. Přesto se v zemědělských provozech a mezi jednotlivci dosud nachází značné zásoby, které jsou nelegálně používány k travičství.
Za držení tohoto zakázaného pesticidu hrozí přísné postihy, avšak případy otrav se nadále množí. Podle ochranářů došlo v posledních deseti letech k výraznému nárůstu počtu hlášených otrav a nalezených návnad. Zároveň se zvyšuje i závažnost těchto případů, především v počtu postižených živočichů. Ornitologové používají k odhalení návnad speciální psí jednotku.
Otravy karbofuranem neohrožují pouze volně žijící zvířata, ale mohou představovat riziko i pro domácí mazlíčky a dokonce i pro lidi, pokud dojde k jejich nechtěnému kontaktu s touto toxickou látkou. Odborníci proto důrazně varují před nelegálním nakládáním s těmito zakázanými přípravky a vyzývají veşkerou veřejnost, aby v případě podezřelých nálezů okamžitě kontaktovala policii nebo příslušné orgány ochrany přírody.
Foto: Záchranná stanice Huslík