NewsSpolečnost

Brandýská nemocnice má elektromagnetické křeslo na fyzioterapii pánevního dna

Péče o zdraví je pro mnoho žen po porodu náročná. Řešení zdravotních obtíží spojených s těhotenstvím by se však nemělo odkládat a nechtěný únik moči je jedním z nich. Při nevhodném cvičení nebo zanedbání posilování svalů pánevního dna může dojít i k závažnějším poruchám udržení moči. Brandýská nemocnice se specializuje na odbornou fyzioterapii pánevního dna i jeho cílené posilování s využitím vysokofrekvenční elektromagnetické stimulace na terapeutickém křesle. Podpora zdraví žen po porodu je jedním z letošních témat Světového dne zdraví, který připadá na pondělí 7. dubna.

Těhotenstvím a následným porodem dochází k oslabení svalů a nervových struktur v oblasti pánevního dna. To způsobuje především močovou inkontinenci, která je v tomto období velice častým problémem, avšak mnohdy zanedbávaným. Přetrvává-li inkontinence u žen i po šestinedělí, měly by vyhledat odbornou pomoc. Nesprávným posilováním si mohou totiž i ublížit. Riziko inkontinence výrazně narůstá u vícečetných porodů, u starších prvorodiček i u žen, které porodily miminko s hmotností přes čtyři kilogramy. Přispět k ní mohou také opakované záněty močového měchýře.

„Posilování svalů pánevního dna je vhodné již během těhotenství a po porodu jde u většiny žen o nutnost. Jedná se o vnitřní svaly, které si musí umět ženy samy uvědomovat. Proto bývá často problematické tyto svaly efektivně aktivovat. Pokud navíc mají ženy specifické problémy narušení svalů či nervových struktur, mohou si jejich nesprávným zatěžováním přivodit dlouhodobé obtíže s udržením moči. Svaly pánevní dna navíc pomáhají stabilizaci těla, chrání bederní páteř a zabraňují poklesu orgánů, především dělohy. Pro odhalení potíží s inkontinencí je třeba odborného vyšetření,“ říká Mgr. Heltová, fyzioterapeutka brandýské nemocnice, která se specializuje na dysfunkce pánevního dna.

Fyzioterapeutické vyšetření zjišťuje napětí svalů pánevního dna pohmatem. Lze ho doplnit také ultrazvukovým vyšetřením pro posouzení postavení orgánů, případně magnetickou rezonancí u komplexnějších problémů s pohybovým aparátem. To pomůže odhalit míru oslabení svalů a nervových struktur pánevního dna.

„Je důležité inkontinenci netajit a vyhledat odbornou pomoc. V rámci naší péče pomáháme ženám vědomě natrénovat jejich aktivaci a relaxaci oblasti pánevního dna. To lze pak zařazovat do běžných denních aktivit. Pokud to pacient zvládne, přecházíme ke komplexnějším cvikům. Další možností terapie jsou různé prvky z jógy, akupunktura, akupresura nebo stále častěji využívaná viscerální terapie. U pacientů, pro které je aktivace svalů pánevního dna náročná, doporučujeme speciální terapeutické křeslo Emsella. To dokáže cíleně stimulovat hluboké svaly pánevního dna. Při jednom sezení na tomto křesle dochází k tisícům kontrakcí, což je mnohem efektivnější než samotné cvičení pro obnovení neuromuskulární kontroly svalů pánevního dna. Výsledky pacientky pociťují již po prvních sezeních. Tato metoda je také vhodnou přípravou pro operativní řešení těžších případů inkontinence,“ uvádí Mgr. Heltová z brandýské nemocnice.

Terapii na křesle Emsella pacientky absolvují ve zrekonstruovaném pavilonu rehabilitace brandýské nemocnice. Terapie trvají přibližně půl hodiny a po jejím absolvování není nutné se jakkoli omezovat v běžném denním režimu. Díky působení elektromagnetické stimulace svalů jde o zcela bezbolestnou terapii. Cílené posilování svalů pánevního dna má i další efekty – pozitivně ovlivňuje intimní život v dosažení orgasmu, terapie přispívá i k léčbě hemoroidů a celkovému zpevnění středu těla.

V rámci osvěty o problémech žen s inkontinencí je nyní možné tuto terapii absolvovat za mimořádně výhodnou cenu. Stačí se objednat online na webových stránkách nemocnice.

Světový den zdraví, který každoročně připadá na 7. dubna, se letos zaměřuje na zdraví matek a novorozenců. Upozorňuje na problematiku předčasných úmrtí matek a novorozenců, kterým by se dalo předcházet, a mezi hlavní témata patří podpora zdravého těhotenství i lepšího tělesného zdraví žen po porodu.

Zdroj: Tisková zpráva nemocnice, Daniela Schnurpfeil

Přidejte si Aktuálně z Brandýska jako svůj oblíbený titul na Google zprávách.
Přidat na Seznam.cz

Redakce

Nezávislý zpravodajský web Aktuálně z Brandýska vznikl v roce 2021 a navázal na úspěšný projekt na Facebooku z roku 2017. Web se zabývá regionálním zpravodajstvím, zajímavostmi, událostmi, reportážemi, ale také obrazovým zpravodajstvím, kde nechybí fotografie a videa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments